Stormlavtryk i Atlanterhavet
Her onsdag middag ligger et fuldt udvokset stormlavtryk syd for Island. Lavtrykket giver en gedigen omgang blæsevejr til Færøerne i dag, hvor man især lidt oppe på fjeldene vil have stærk storm eller orkanstyrke i vindstødene. Island får omvendt en hel del regn, og man skal ikke langt op i terrænet, før det er sne.
Flot efterårsvejr i Danmark - indtil videre
En højtryksryg passerer i løbet af dagen ind over Danmark vestfra og stabiliserer vejret sammen med aftagende vinde. Solen bliver det god plads til og temperaturerne svinger sig op mellem 12 og 15 grader. Så alt i alt en herlig efterårsdag, selvom man nogle steder er kommet lidt blæsende fra start.
Torsdag ser også ud til at byde på tørvejr og især først på dagen gode solchancer. Mildt med dagtemperatur op mellem 13 og 17 grader, og så vil vinden komme fra det sydlige hjørne.
Danmark går fri - næsten
Fredag når stormlavtrykkets koldfront frem til Danmark fra vest. Fronten med regn ventes kun langsomt at bevæge sig frem over landet. Som det ser ud nu, så bliver vi vejrmæssigt delt i to - med regn til den vestlige del og sol til den østlige del. Igen en lun dag med temperaturer op mellem 14 og 17 grader.
Weekenden
Vejrudviklingen i løbet af weekenden er fortsat noget usikker, men det ser ud som om, rollerne kan blive byttet om, så tørvejr og de bedste chancer for solskin bliver i de vestlige egne. Temperaturerne bliver dog for nedadgående både dag og nat.
Læs mere om de kommende dages vejr i vores 7-døgn udsigt
Skrevet af Jens Lindskjold - Vagthavende meteorolog