Weekendvejr byder på vejr til enhver

En front med regn ligger over den centrale del af landet. Fronten bevæger sig langsomt mod øst, og vil give lidt regn til Bornholm i eftermiddag. I løbet af dagen breder en opklaring sig fra vest mod øst med tørvejr og nogen eller del sol. Dog skal man have en god portion tålmodighed i de østlige egne, da opklaringen først kommer der i løbet af eftermiddagen. Der er nogen usikkerhed om hvor hurtigt fronten bevæger sig mod øst, så nogle steder vil det være skyet stort set hele dagen.

 

Vejret i weekenden byder på vejr til enhver

Lørdag starter diset eller tåget flere steder, men efterhånden som formiddagen går, klarer det op og der kommer nogen eller en del sol flere steder. I løbet af eftermiddagen bliver det I Nordvestjylland skyet, og der kan komme lidt regn hist og her. Skyerne breder sig langsomt mod sydøst. Temperaturen vil ligge mellem 15 og 19 grader.

 Alt i alt en lun efterårsdag, som giver gode muligheder for at opholde sig udendørs.

 

Søndagens vejr er præget af en svag front, der passerer landet i løbet af dagen. Fronten giver stedvis regn på sin vej gennem landet fra nordvest til sydøst.  Solen vil dog kigge forbi i ny og næ. 

Temperaturerne vil ligge mellem 14 og 16 grader, så lidt køligere end lørdag.

 

Et kig på den kommende uge

Den kommende uge byder på efterårsvejr med sol, skyer, regn og blæsevejr fra vestlige retninger. Så blev det efterår.

Af Meteorolog Mette Wagner, fredag den 2. oktober 2026

Viden om vejr og klima

Se alle