Lunt og masser af sol

En varmfront har i dagens løb passeret det meste af landet mod nord, men ligger fortsat med regn over den nordvestlige del af Jylland. Nedbøren bevæger sig mod nord og stopper i løbet af aftenen. Resten af aftenen kan være stedvis skyet, men i løbet af natten klarer det op.


Onsdag ser dermed ud til at blive en dag med en del sol. Længst mod vest og især over Bornholm kan skyerne ligge og genere et stykke op ad dagen.

Vinden bliver let til jævn fra vest og sydvest, og temperaturen vil komme op på mellem 17 og 20, måske 21, grader. Så selv om der måske er lidt gang i vinden, så bliver det en fin og lun dag, og hvis man kan finde en lækrog kan dagen virke helt sommeragtig. 


Onsdag aften bevæger et nyt frontsystem sig ind over landet fra vest og skal frem mod fredag formiddag passere landet. Herefter bliver der nogen eller måske en del sol, men dis og tåge kan være på spil om natten og i morgentimerne i weekenden.

 

Af vagthavende meteorolog Hans Peter Wandler

Det fine vejr i morgen kan evt. nydes med en gåtur på stranden.

Viden om vejr og klima

Se alle