Nyt studie: Klimaforandringer har øget risikoen for ekstremregn i Danmark

Den 27. september 2024 fik Esbjerg omtrent to måneders nedbør på under 24 timer. Et nyt studie fra et ph.d.-projekt mellem DTU og DMI viser, at netop den type ekstremregn allerede i dag er blevet mere sandsynlig og kraftigere på grund af klimaforandringer.

Arkivfoto: Axel Ladegaard, Kalundborg, 21. maj 2019.

144,6 mm. Det var nedbørsmængden, der fik DMI’s klimatologer til at spærre øjnene op tilbage i september 2024, da Esbjerg satte ny rekord for, hvor meget nedbør der kan falde på et sted på 24 timer i september.

Den dag faldt der, hvad der svarer til to måneders nedbør. Normalt falder der ca. 74 mm nedbør på landsplan i hele september måned. Mængden af nedbør var uden tvivl ekstrem og endte også på WMO’s (Verdens Meteorologiske Organisations) liste med 152 hidtil usete ekstreme events i 2024 globalt.

Klimaforandringer øger risikoen for ekstremregn
Et nyt studie, som ph.d.-studerende og klimaforsker Matthew Newell har udført, viser, at den type ekstremregn, der ramte Esbjerg, er blevet 60 procent mere sandsynligt på grund af klimaforandringer, og intensiteten af nedbøren er steget med 10 procent. Matthews ph.d.-projektet er et samarbejde mellem DMI og DTU med titlen Climate extremes and their consequences.

Matthew Newell har længe interesseret sig for sammenhængen mellem nedbør og det hydrologiske kredsløb - på og under jordoverfladen. Forskning som kan være med til at sikre, at samfundet bedst muligt kan tilpasse sig nutidens og fremtidens ændrede nedbørsmønstre – for eksempel ved at fremme nye løsninger til at lede vandet væk fra overfladen, når det siler ned. Med studiet ”Attribution of the 2024 record-breaking precipitation event in Southern Denmark to human-induced climate change” binder Matthew hydrologien sammen med klimaforandringer og atmosfærens dynamikker. Resultatet overrasker ikke Matthew. Klimaforandringerne er allerede synlige.

-Studiet bekræfter, at klimaforandringer ikke kun er noget, der rammer os om 50 eller 100 år. Klimaforandringer har allerede øget temperaturen i atmosfæren og dermed også mængden af fugt og energi, der er brændstoffet til kraftig regn. Studiet er med til at belyse, at det er vigtigt, at vores byer og infrastruktur sikres mod klimaforandringer, siger Matthew Newell.

Highlights fra studiet

  • Klimaforandringer har sandsynligvis gjort ekstremregnen i Esbjerg mere sandsynlig og kraftigere
  • Fremtidig opvarmning vil yderligere øge intensiteten og sandsynligheden for den slags hændelser.
  • Den samlede risiko vurderes forøget i fremtiden.

Studiet, som Matthew Newell er hovedforfatter på, er netop offentliggjort i Climate and Weather Extremes

Martin Drews, professor ved DTU er vejleder sammen med Morten Andreas Dahl Larsen, enhedsleder i Ocean og spredningsmodeller, og Mark Payne, videnskabelig leder for DMI’s Klimaatlas, begge fra DMI. Derudover har Andrea Böhnisch fra Ludwig-Maximilians-Universität i München samt Nanna Høgh Ravn fra LNH Water i København også medvirket i studiet.

Studiet og ph.d.-projektet er støttet af Nationalt Center for Klimaforskning (NCKF) og DMI’s Klimaatlas.

Viden om vejr og klima

Se alle