Natten til lørdag bliver en rolig en rent vejrmæssigt med mange skyer og kun enkelte byger, især først på natten. På Bornholm holder det tørt. Derudover kan man særligt i det nord- og midtjyske i perioder få kig til månen, men det kan få vejret til at drille da der kan blive dannet lokalt dis og tåge. Vinden bliver svag til jævn mest mellem vest og sydvest. Nattens temperaturer ventes at ligge mellem 9 og 15 grader, koldest i Jylland.
Lørdagen byder på lidt af hvert. I perioder kigger solen lidt frem gennem skydækket, og enkelte spredte lette byger. Vi får atter efterårstemperaturer op mellem 15 og 18 grader. Vinden vil fortsat være svag til jævn fra vest og sydvest, men efterhånden kan den tiltage en smule og stedvis blive frisk, langs Vestkysten op til hård.
Sidst på eftermiddagen bevæger et regnvejr sig ind over landet fra nordvest og vest, men det har ikke særligt travlt. Søndag står man derfor i de syd- og østlige egne søndag op til skyer og let regn, men i løbet af dagen klarer det lidt op fra nordvest, med nogen sol. Lidt lunere luft har indfundet sig, så vi stedvis får op til 20 grader.
Af meteorolog Anne H. K. Borrits, fredag d. 11. september 2026 kl. 21.10.