I uge 7 er det blevet lunere, og døgnmiddeltemperaturen for måneden stiger langsomt. Til og med onsdag den 15. klokken syv om morgen er døgnmiddeltemperaturen nået op på minus 5,5°C. Det er dog fortsat noget under klimanormalen, beregnet ud fra data fra 1961-90, der ligger på 0,0°C for hele måneden.
Det koldeste døgn var fra lørdag den 4. februar klokken 7 og 24 timer frem. Der var middeltemperaturen nede på minus 10,9°C. Det luneste døgn var fra tirsdag den 14. og 24 timer frem med en middeltemperatur på 2,2°C.
Koldest har det gennemsnitligt været i den syd- og sønderjyske region, der har en foreløbig døgnmiddeltemperatur på minus 6,0°C, mens Bornholm ligger i den lune ende med minus 3,8°C.
Den laveste temperatur i februar 2012 er foreløbig minus 23,1°C, målt i Odense søndag den 5. i de tidlige morgentimer. Den foreløbig højeste temperatur blev målt i Vestervig søndag den 12. Den var på 5,4°C.
Mange lyse timer
Antallet af soltimer er allerede gennemsnitligt oppe på 59 for måneden, hvilket er blot ti timer under klimanormalen for februar. Det er højt i betragtning af, at dagene i februar bliver længere og længere.
Den 7. februar var dagen blevet to timer længere end ved vintersolhverv, og den 21. februar er dagen tiltaget med yderligere en time. Sidst i februar er dagen blevet næsten fire timer længere. Solen kan altså skinne i væsentligt flere timer i den sidste halvdel af måneden end i den første halvdel, hvis skyerne ikke dækker for den.