Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
Her startede du Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Vinteren et hak koldere

Den hidtil laveste temperatur, -14,0 °C, i denne vinter blev i de tidligere morgentimer den 22. januar 2004 registreret ved Sjælsø i Nordsjælland.

Det var kold polarluft fra Mellemskandinavien, der begyndte at trænge ned over landet for et par dage siden, som var skyld i de lave temperaturer.

Koldest blev det over det østlige Sjælland, hvor det var fuldstændigt vindstille og skyfrit. I resten af landet var det mere skyet og i Jylland var der mere vind, hvilket betød at de kolde temperaturer var mere moderate og encifrede.

Kulden kulminerede som skrevet torsdag morgen og de næste dage vil temperaturen langsomt stige i forbindelse med lunere Atlanterhavsluft, der nærmer sig landet fra vest.

Temperaturanalyse fra DMI's HIRLAM-model fra den 22. januar, 2004. Klik på kortet for forstørrelse.

Temperaturanalyse fra DMI's HIRLAM-model fra den 22. januar, 2004 klokken 7.00. Kortet viser temperaturer i to meters højde. Mørke områder angiver kulde, mens gule/orange områder er varme. Lokale varmemaximum og kuldeminimum er angivet ved hhv. W og C.

Forstørrelse og større kortudsnit.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Af John Cappelen, jc@dmi.dk

Redaktion: Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKøbenhavns Karneval skyder sommerens arrangementsvejr i gang
25.05.2012
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Vinterens hidtil laveste temperatur (6. januar, 2003)
 Tema om windchill
 HIRLAM-modellen
 7-døgnsudsigten
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Forår:
Bruges ofte om marts til maj. Ikke et officielt meteorologisk ord; men for Danmark er foreslået perioden, hvor døgn-minimum ligger mellem 0 og 10ºC og temperaturen generelt stiger (ca. 25. marts til ca. 19. juni).
spacer.gif
spacer.gif