 |
Forårets som helhed endte også rekordvarmt og rekordsolrigt, selvom om maj ikke var noget specielt.
Juni blev ligeledes en rekordmåned, men for det våde, ikke det varme. Det havde aldrig tidligere regnet så meget i den første sommermåned, som det gjort i juni 2007 blev den vådeste i vejrhistorien.
...og årets rockfestival i Roskilde regnede bogstavelig talt væk. Det regnede 46 millimeter i løbet af de fire festivaldage fra 5. til 8. juli, men i dagene forinden var pladsen plasket godt til af næsten 40 millimeter regn.
Regnen fortsatte, men værst var det i Sønderjylland den 20. august, hvor et lokalt uvejr berigede et område lidt nord for Gråsten i Sønderjylland med skræmmende 142 millimeter på bare halvanden time. DMI's pensionerede afdelingsmeteorolog Stig Rosenørn, som ellers er svær at vejr-imponere, kaldte hændelsen for 'virkelig ekstrem'.
Samlet endte sommeren naturligt nok i den våde ende, men dog ikke så våd som somrene 1980 og 1879, der er henholdsvis mest våde og næstmest våde sommer registreret. De 310 millimeter, som vi fik i år var dog nok, er vi nok mange, der synes.
Klimaet kom endnu en gang rampelyset, da Nobels fredspris anno 2007 blev givet til deling mellem FN's Klimapanel, IPCC, og den tidligere amerikanske præsidentkandidat og nuværende miljøforkæmper Al Gore. Meddelelsen den 12. oktober blev modtaget med glæde i Danmark, der har flere fremtrædende medlemmer i IPCC - herblandt flere fra DMI.
|
 |
 |
 |
 Himlen er ikke altid lige blå, men det var i alle tilfælde varmt. Foto Jørgen Hansen.
 Snekkersten i begyndelsen af juli. Jeanett Kaufmann.
|