Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Vejr, klima og geomagnetisme

Tre DMI-folk har i et nyt arbejde undersøgt en mulig sammenhæng mellem geomagnetisme og vejret. Resultaterne er netop blevet præsenteret ved en stor konference i Frankrig.

Ved en konference i Nice, hvor ca. 11.000 geofysikere fra hele verden var samlet, viste Bo Christiansen, Hans Gleisner og Peter Thejll fra DMI, at geomagnetiske data siden ca. 1970 nøje følger den meget vigtige Nordatlantiske Oscillation (NAO-indekset).

NAO-indekset er et udtryk for det nordatlantiske - og hermed danske - klima. At NAO-indekset er så afgørende for Danmark, skyldes at vores daglige vejr - især om vinteren - domineres af lavtryk dannet over netop det nordlige Atlanterhav.

Variationer i styrken og retningen af Jordens geomagnetiske felt styres i høj grad af Solen, og geomagnetiske data giver således et indirekte mål for solaktivitet.

Geomagnetiske data er blevet målt meget nøjagtigt i mere end 100 år - blandt andet af DMI - og er således til rådighed langt tilbage i tiden.

Nu skal man ikke forestille sig at geomagnetisme direkte styrer vejret - det er der for lidt energi til. Men Solens varierende påvirkning af Jorden - der altså kan aflæses i de geomagnetiske data - er meget interessant med henblik på en bedre forståelse af de meteorologiske processer der styrer det danske vejr.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Men ét er at påvise en statistisk sammenhæng, noget andet er at finde den bagvedliggende atmosfæriske mekanisme. Netop dette felt er i disse år fokus for en del arbejde ved DMI. Kan man finde den fysiske kobling, så kan Solens påvirkning nemlig blive en vigtig parameter i både de daglige vejrudsigter og i sæsonprognoserne.

For flere oplysninger kontakt Peter Thejll på pth@dmi.dk eller telefon 39 157 477.

Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk

DMI 25. april 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 The Core: Både videnskab og fantasi DMI nyhed fra 16. april 2003.
 Afkøling i det sydlige Grønland DMI nyhed fra 12. marts 2003.
 Sol-Klima teorien i medvind DMI nyhed fra 16. januar 2003.
 Uddybende artikel om NAO Artikel fra nyhedsbrevet KlimaNyt
 Jordens magnetfelt DMI tema
 DMI's sæsonprognose
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tørreste marts
Kom i både 1918 og 1969, hvor vi kun fik 7 millimeter på landsplan. Det er 39 millimeter under normalen.
spacer.gif
spacer.gif