Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
Her startede du Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Varm og våd januar

8-10°C og godt med nedbør. Det har været hverdag i januar hidtil.

Tirsdag nåede temperaturen op i nærheden af den danske temperaturrekord for januar mange steder i landet.

Sønderborg kom med 12,1°C op som den højeste officielle måling fra en af DMI fuldautomatiske stationer. Københavnsområdet var også lunt for årstiden med over 11,5°C flere steder i regionen.

12,1°C er kun 0,3° under den stående rekord for januar. Den er to år gammel og stammer ligeledes fra Sønderborg, hvor der den 10. januar 2005 blev målt 12,4°C.

Vind og tryk den 9. januar 2007
Vind og tryk den 9. januar 2007 klokken 18:00 UTC (19:00 dansk normaltid). Den kraftige strømning af luft fra sydvest frem mod Danmark er tydelig.

Årsagen til de høje temperaturer er igen, at Danmark får varm, fugtig atlanterhavsluft pumpet op fra sydvest. Det strømningsmønster har stort set ligget fast siden slutningen af september og givet os den ene varmerekord efter den anden.

Tirsdag den 9. var pumpen ekstra kraftig med et dybt lavtryk mod nord og højtryk mod syd. Det gav hård kuling flere steder i landet. Når luften pumpes hurtigt frem til Danmark, så afkøles den mindre på turen, end hvis den er lang tid om at nå os. Kraftig vind fra sydvest er altså lig med høje temperaturer i januar.

Med varmen kommer også en hel del nedbør. Varm luft kan indeholde langt mere fugt end kold, så når vinden blæser fra det varme hav i sydvest i januar, så ender vi traditionelt med en forholdsvis høj månedsnedbør. Dog er variationerne meget store, selv om tendensen er klar (grafik til højre).

   Nedbør og temperatur i januar fra 1873-2005.
Sammenhængen mellem nedbør og temperatur i januar. Jo varmere - jo vådere er den korte konklusion, selv om spedningen i data er stor.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk
© DMI, 10. januar 2007.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Produkt: Regionaludsigter
 Produkt: Vejrkort
 Produkt: Vejrarkivet
 Nyhed: Et vildt vejrår 2006 rinder ud (december 2006)
 Nyhed: 2006 blev et rekordvarmt år i Danmark (december 2006)
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Varmeste maj-dag
Kom den 27. maj 1892, hvor der blev målt 32,8°C i Herning.
spacer.gif
spacer.gif