Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
Her startede du Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Våd tørke i 2010

DMI's tørkeindeks stod længe på nul i foråret og faldt tidligere end normalt ind i efteråret. Til gengæld var meget af landet endog meget tørt i slutningen af juli.

Allerede her midt i september ligger størstedelen af Danmark i tørkeindeks-klasse 0. Det er usædvanligt tidligt på efteråret.

Et tørkeindeks på 0 betyder, at det vandmagasin, som planterne har til rådighed, er fyldt helt op. Tørkeindeks 10 betyder, at magasinet er opbrugt.

"Det lave indeks nu skyldes primært de usædvanlige voldsomme nedbørhændelser vi oplevede i sidste halvdel af august", siger klimatolog Mikael Scharling, der har udviklet tørkeindeks.

Et kig på det aktuelle kort viser, at det kun er Nordjylland og dele af det sydlige Danmark, som endnu har halvtomme jordvandsmagasiner.

"Vi er nået til det tidspunkt på året, hvor det generelt kun går en vej med tørkeindekset - mod de mørkegrønne nuancer. Vandet fordamper fortsat fra jordoverfladen og fra planterne, men det er slet ikke nok til at opveje efterårets nedbør", forklarer klimatologen.

Ligesom indekset er tidligt på vej mod 0 i efteråret, var der også længe om at ske noget i foråret.

"Tørkeindekset begyndte først at røre på sig i midten af april. Det er ret sent i forhold til de tidligere år, hvor vi har beregnet tørkeindeks. Til gengæld steg det ret hurtigt på grund af en lang periode med nedbørunderskud og holdt sig oppe omkring 7-8 i det meste af juli måned", siger Mikael Scharling.
"I slutningen af juli var det tørrest med et landsgennemsnit for tørkeindekset på 8,3, men fra den 13. august faldt indekset hurtigt. Det skete først på Sjælland, men kort tid efter også i det meste af Jylland".

   Animation af det daglige tørkeindeks i 2010
Animation af det daglige tørkeindeks fra ultimo april frem til medio september 2010. De pludselige 'spring' til lavere indeks skyldes store regnvejr. Grafik Mikael Scharling.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Foto: Liselotte Michelsen.
Det var dømt tørkeindeks minus 10.000 i Hellerup den 14. august 2010. Foto: Liselotte Michelsen.

Alt i alt har det altså været en kort tørkesæson, men samtidigt var det temmelig tørt, da det var tørrest.

Tørkeindekset holder vinterpause fra 1. november, men er tilbage 1. marts 2011.

For flere oplysninger kontakt klimatolog Mikael Scharling på 39 157 586.

Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk
© DMI, 14. september 2010

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Vejret undervejs på mobil.dmi.dk eller til iPhone eller Android
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotLumsk varm og fugtig luft på vej op over Danmark
18.06.2013 22:16
 Værd at vide
 Produkt: Tørkeindeks
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tørreste august
Kom i 1947, hvor vi kun fik 10 millimeter på landsplan. Det er 57 millimeter under normalen.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif