Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Uventede argentinske oversvømmelser

Indbyggerne i provinsen Santa Fe i det nordlige Argentina var ikke blevet advaret om oversvømmelser, da flodvandene i det lavtliggende område pludselig begyndte at stige med stor hast.

Det viste sig hurtigt, at de stigende vande i Salado-floden mandag skulle udvikle sig til områdets mest omfattende oversvømmelser i 30 år. Vandet i floderne steg med op til 50 centimeter i løbet af 12 timer, og provinsens hovedstad byen Santa Fe stod tirsdag tilbage som en ø.

Vandmængderne tvang flere tusinder på flugt og myndighederne måtte evakuere op mellem 15.000-50.000 indbyggere fra provinsen. Myndighederne har erklæret området i civil undtagelsestilstand.


Meteorologerne på det argentiske meteorologiske Institut venter mere regn. Satelitfoto fra Servicio Meteorológico Nacional. Klik på billedet for forstørrelse.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

"Situationen med de store mængder vand vest for hovedstaden må løses hurtigst muligt, fordi det vil påvirke mange hjem," sagde Santa Fe minister for offentlige arbejere Edgardo Berli til det spanske nyhedsbureau EFE. Han beskrev forholdene i hovedstaden som 'katastrofale'.

Oversvømmelserne, der var forårsaget af en voldsom storm mandag, kom bag på de lokale meteorologer, som venter mere regn de kommende dage, skriver BBC News.

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

DMI 30. april, 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotSlagsmål mellem varme og kulde udløser kraftig regn over Danmark
19.06.2013 16:00
 Værd at vide
 Følg situationen hos Servicio Meteorológico Nacional (eksternt link, spansk).
 Meteorologisk Leksikon.
 Spørgsmål og svar.
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Varmeste juni-dag
Kom den 29. juni 1947, hvor der blev målt 35,5°C i Hillerød.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif