Ugens Vejr i Verden - Uge 49 2010
Snekaos, lav temperatur og danskerne googler DMI er nogle af overskrifterne i Ugens Vejr i Verden.
Søndag den 5. december Jordskred koster tre livet i Bosnien Overfattende oversvømmelser på Balkan fik efter flere dages intens regn søndag fatale konsekvenser i Bosnien. Et jordskred i byen Tusla kostede tre livet og gjorde adskillige hjemløse. Byen i det nordlige Bosnien er det seneste offer i en lang række oversvømmelser, som har tvunget myndighederne i Balkan-landene til at evakuere tusinder fra århundredes værste oversvømmelser, rapporterer internationale medier.
Mandag den 6. december Snekaos i Skotland Store dele af De Britiske Øer er ramt megen sne, men værst ser det alligevel ud i Skotland, rapporterer BBC mandag. Tusinder bilister sidder allerede fanget i snedriver på landets tilsneede veje, og udsigten til yderligere kraftigt snefald i det centrale Skotland spreder ikke glæde. Myndighederne advarer både i Skotland og i dele af Nordirland mod al unødig udkørsel og opfordrer i det hele taget til forsigtighed.
Tirsdag den 7. december 79 russiske byer uden strøm efter storm En sne- og sludstorm i den russiske Samara-region lagde natten til tirsdag de elkabler ned, som forsyner 79 byer i regionen, skriver Itar-Tass. Det betyder, at godt og vel 15.000 indbyggere er uden strøm. Myndighederne har sat ind for at udbedre skaderne så hurtigt som muligt i den strenge russiske vinterkulde.
Citrusavlere truet af temperatur Natten til tirsdag nåede temperaturen ned meget tæt på frysepunktet i flere af de økonomisk uundværlige citrusplantager i Florida. Frostgrader ødelægger frugten og minimerer dermed afkastet fra en af den amerikanske stats vigtigste afgrøder.
Onsdag den 8. december Danskerne googler DMI Google Danmark offentliggjorde onsdag danskernes mest brugte søgeord på den populære søgemaskine. Og 'dmi' og 'dmi.dk' ligger pænt placeret over de mest brugte søgninger. Faktisk er 'dmi' den fjerdemest brugte 'søgeterm i 2010 kun overgået af 'facebook', 'youtube' og sjovt nok 'google'. Og blandt de søgninger, som er vokset mest i popularitet i årets løb ligger 'dmi.dk' på en tredjeplads overgået af 'streetview' og 'bilbasen.dk'. Det er vi ikke utilfredse med.

Franske flyaflysninger De franske luftfartsmyndigheder forventer, at omkring 20% af alle planlagte franske flyafgange onsdag må aflyses på grund af sne, skriver AP.
Travl atlantisk orkansæson i 2011 Næste års atlantiske orkansæson bliver næsten lige så travlt som den, der netop er afsluttet. Det forudser meteorologer fra Colorado State University onsdag. Holder prognosen, opstår i alt 17 tropiske storme, hvoraf ni når orkan-styrke i løbet af sæsonen fra 1. juni til 30. november 2011.
Fredag den 10. december Australske lokalsamfund under vand Flere uger med heftig nedbør fik fredag Australiens justitsminister til at erklære 45 lokalsamfund langs landets østkyst for katastrofeområder. Regnen har oversvømmet mange hjem, ødelagt afgrøder og kostet fire livet.
Af Niels Hansen & Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk Redaktion: Kate Søs Hansen © DMI, 11. december 2010
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Vejret undervejs på mobil.dmi.dk eller til iPhone eller Android DMI's -nyheder
|