 |
Ugens Vejr i Verden - Uge 46 2005
Lavtryk nummer 27 kom og gik i stilhed, mens tornadoer hærgede USA og en superraket blev sendt til vejrs i Ugens Vejr i Verden
Søndag den 13. november Endnu et tropisk lavtryk i Atlanten Søndag udviklede årets 27. tropiske lavtryk sig i området vest for de Små Antiller i Det Caraibiske Hav. National Hurricane Center forventer at tropiske lavtryk 27. mandag passerer 17,5 m/s i vindhastighed og dermed bliver til tropiske storm Gamma.
Onsdag den 16. november Tornadoer hærger det centrale USA En stribe uvejr med torden løb sent tirsdag ind over det centrale USA og forårsagede adskillige tornadoer, som ødelagde flere bygninger i mindst fire stater, skriver amerikanske medier. Der blev således observeret tornadoer i det centrale og vestlige Tennessee, i Indiana, Illinois og Kentucky, men det er ikke helt klart, hvor mange af stederne tornadoerne egentlig rørte jorden. I Henry County, godt 130 kilometer vest for Nashville, Tennessee, var de dog ikke i tvivl om, at de var blevet ramt af en tornado. Her blev det lokale nødhjælpscenter ødelagt af de voldsomme kræfter.
 Tornadoer koster hvert år menneskeliv i USA, og det er store kræfter, som er på spil. Her er det en tornado, som hærger Texas i 1995. Foto: NOAA Photo Library.
Lavtryk 27 dør med uforrettet sag Onsdag morgen ser det ud til, at årets tropiske lavtryk no. 27 i det atlantiske basin dør med uforrettet sag - altså uden at nå status som tropisk storm og få navnet Gamma.
|