Tirsdag den 12. januar Varmeste nat siden 1902 Det er ikke alle steder, man slås med sne og kulde. I Melbourne i Australien kunne de vist godt tænke sig lidt af vores vejr. Natten til tirsdag blev den varmeste, der er registreret i storbyen siden 1902, da laveste temperatur nåede ned på 34°C - plusgrader, vel at mærke. Den intense varme har atter antændt bush-brande i det sydlige Australien.
Jordskælv udløste tsunamialarm Det kraftige jordskælv, som tirsdag rystede Haiti, udløste tsunamialarm i landene i og omkring det Caraibiske Hav med undtagelse af Puerto Rico og Jomfruøerne, meddelte amerikanske myndigheder tirsdag. Heldigvis udeblev tsunamien. Jordskælvet, som forårsagede voldsomme ødelæggelser, blev målt til 7,3 på Richterskalaen.
 Sorte ringe angiver epicentre og styrke af de mange jordskælv på Haiti den 13. januar 2010. Røde linjer viser forkastningszoner. Grafik NASA.
Torsdag den 14. januar El Niño-regn giver problemer i Kenya Oversvømmelser i Kenya har kostet 38 livet og hen ved 40.000 er drevet fra hus og hjem, meddeler Internationalt Røde Kors torsdag. Den meget regn bliver modtaget med blandede følelser af Kenyanerne. Godt nok sætter nedbøren en stopper for en årelang tørke, og leverer billig strøm fra et antal vandkraftværker der ellers har ligget stille, men den ødelægger samtidigt mange marker, huse og veje. Kraftig regn i de ellers tørre dele af den østafrikanske ækvatorialnation er normalt koblet til fænomenet El Niño, som netop nu huserer for fuld styrke i det tropiske Stillehav.
Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk og Niels Hansen, nsh@dmi.dk Redaktion Kate Søs Hansen, keh@dmi.dk © DMI, 15. januar 2010.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|