 |
Hjørnestenen i den mulige rekord er de to første måneder af efteråret, som begge var rekordvarme. September tangerede den stående rekord på 16,2°C og 31 dage senere blev der sat ny rekord for oktober med 12,2°C.
Med de to tal i hus, vil selv en normal november på 4,7°C være nok til, at efteråret ender over rekorden på 11,0°C fra 1949.
Det næstvarmeste efterår er lige nu 2005 med 10,6°C. Her var sidste halvdel af november endda præget af koldt vejr.
Tredjepladsen indtages af 1953 med 10,5°C, mens 1938, 1999 og 2000 alle deler fjerdepladsen med 10,4°C.
"Jeg har kigget på helt friske målinger og prognoser her til morgen. Lige nu ligger november på 7,3°C og udsigterne for denne uge er i det lune hjørne for årstiden", siger klimatolog John Cappelen.
|
 |
 |
 |
 Grønt og smukt efterår i skoven. Foto Kurt Winkler. |