Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
Her startede du Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Tænk på klimaet, når du vælger tv

Tv-apparater belaster klimaet. Men der kan være stor forskel på CO2-bidraget fra tv-apparat til tv-apparat. Tv er endnu ikke omfattet af EU's energimærkning A-G, så det kan være svært at finde ud af, hvor meget dit tv bidrager til CO2-udledningen. En tommelfingerregel er, at du kan regne udledningen ud i kilo pr. år ved at dividere det årlige kilowatt-timeforbrug med to.

Elsparefonden har målt standbyforbruget og elforbruget i tændt tilstand for 21 tv-apparater på et uvildigt testlaboratorium. Formålet var at slå fast, om tv-apparater på det danske marked lever op til de europæiske krav om energieffektivitet, der trådte i kraft 7. januar i år. Og det gjorde de alle sammen.

Plads til forbedringer

Alligevel er der plads til forbedringer, for kun fem apparater i testen har et elforbrug, der svarer til energiklasse A i den kommende energimærkningsordning.

"Der er stadig stor forskel på elforbruget fra det ene tv til det andet, og dermed også et stort potentiale for at stille endnu skrappere krav til producenterne om yderligere at reducere både standbyforbrug og forbruget, når tv'et er tændt, til gavn for den enkeltes pengepung og for klimaet," siger Anders Hjorth Jensen, projektleder i Elsparefonden.

TV-apparat - med testresultater

Et eksempel fra testen viser, at det ikke er noget problem at halvere strømforbruget. Der er nemlig to tv-apparater, begge på 32 tommer, fra to forskellige producenter, hvor det ene bruger dobbelt så meget strøm, når det er tændt, som det andet.

CO2 svinger fra 33 til 157 kilo
Der er stor forskel på, hvor meget CO2-bidraget for et tv er, viser testen. De 21 testede apparater havde et årligt elforbrug på 61-287 kilowatt-timer om året - det svarer til en CO2-udledning på mellem 33 og 157 kilo. De holdt sig alle sammen inden for de nugældende krav om et standbyforbrug på under én watt.

De 21 testede apparater ville blive mærket som i tabellen til højre,  hvis der var en energimærkningsordning for tv i dag.

Energiklasse Antal tv-apparater
A 5
B 6
C 9
D 1
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Tv får også mærker
Snart bliver det nemmere for europæiske forbrugere hurtigt at finde ud af, hvor energieffektivt og dermed klimabelastende et tv er. Der ligger et EU-forslag om energimærkning klar, og det ventes vedtaget inden for det kommende år.

Elsparefonden har på baggrund af forslaget lagt sig fast på, hvor lavt elforbruget skal være for, at et tv kan få Elsparemærket. Elsparefonden anbefaler, at du vælger et tv, der som minimum kan opfylde kriterierne for at opnå energimærke B i forslaget fra EU til A-G mærkning.

Elsparefonden anbefaler følgende strømforbrug for 16:9 tv, der er det format, som næsten alle tv har i dag:

Skærmstørrelse Elsparefonden anbefaler
Elforbrug under
(svarende til energimærke A)
Elforbrug under
(svarende til energimærke B)
26 tommer 50 watt 64 watt
32 tommer 71 watt 91 watt
42 tommer 115 watt 147 watt

Nye regler for standbyforbrug
Den 7. januar i år trådte nye standbykrav for tv i kraft. Herefter skal alle tv-apparater have et forbrug på under 1 watt i standbytilstand.
Fra august næste år strammes kravet for standbystrøm til 0,5 watt og for slukket tilstand til 0,3 watt.

Kun ét enkelt af de 21 testede tv har et standbyforbrug, der er højere end standbykravet i 2011. Mens et tv ikke ville kunne leve op til kravet for slukket tilstand.

I 1995 var standbyforbruget på tv helt oppe på 8 watt i gennemsnit, mens det i Elsparefondens test ligger mellem 0,72 og helt ned til 0,08 watt. I samme periode er tv-skærmen i de danske stuer typisk blevet større. I 1995 var den almindelige skærm 25 tommer, mens vi i danske hjem i dag typisk finder et 42 tommer stort tv i stuen plus flere mindre i f.eks. børne- og soveværelserne.

Om testen
Elsparefonden købte 21 tv-apparater af 11 forskellige fabrikater. Herefter testede et anerkendt, uvildigt testlaboratorium apparaternes elforbrug i tændt tilstand, standby-tilstand og i slukket tilstand. Størrelsen på skærmen varierede imellem 22 og op til 47 tommer. Testen er en såkaldt screeningstest, da der er tale om test af ét apparat af hver type.

Download hele tv-rapporten

Denne artikel er en del af et tema om elforbrug og klima fra DMI og Elsparefonden.
Af Christian Lüders, Elsparefonden, sparel@sparel.dk

Redaktion Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
DMI, 26. februar 2010.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKraftig regn centralt i landet
22.05.2013 10:49
 Værd at vide
 Tema: Hjælp klimaet
 Link: Elsparefonden
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tusmørkeglød:
Den varierende farvning af himlen og af bjergtoppe før solopgang og efter solnedgang.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif