Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Stormen Erika var ikke så slem som frygtet

Den tropiske storm Erika nåede aldrig helt op på orkanstyrke, og gjorde ikke så slem skade, som var frygtet, da den lørdag gik i land i Mexico, skriver flere nyhedsbureauer.

Da stormen i løbet af lørdag nåede til Brownsville i Texas var nogle få hundrede indbyggere blevet rådet til at søge ly på en skole i byen, men ingen kom nogen sinde til skade.

Erika nåede at forårsage strømafbrydelser i byen og nogle enkelte trafikuheld, skriver Brownsville Herald.

Den tropiske storm Erika

Erika udgjorde et flot skue. Her set fra Goes-12-satellitten.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Tidligere på weekenden var Erika skyld i en stribe ødelagte tage og nogle væltede træer i Mexico, skriver AP.

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

18.august 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotLumsk varm og fugtig luft over Danmark
19.06.2013 05:48
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Vindbyge:
Vindforøgelse på mindst 8 m/s (16 knob) med en varighed på mindst et minut.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif