Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
Her startede du Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Sommerlige temperaturer i det jyske

I Midtjylland var de snublende nær ved at få godskrevet årets første sommerdag, da temperaturen i dag den 16. april sneg sig op på først 24,5°C i Billund og siden 24,9°C i Skrydstrup. Dermed var vi bare 0,1° fra de 25°C, som kunne have sikret os årets første meteorologiske sommerdag.

En meteorologisk sommerdag er en dag hvor maksimumtemperaturen kommer op over 25°C et eller andet sted i landet og det gjorde den altså lige præcis ikke i dag. Havde den gjort det, så havde det også været næsten en hel måned tidligere end det var tilfældet i 2006, hvor første sommerdag faldt så tidligt som den 10. maj.

Et vejrskifte de kommende dage forpurrer muligheden for, at sommerdagen ligger lige om hjørnet.

"Natten til tirsdag passerer en koldfront landet fra nordvest, og derefter strømmer betydelige køligere luft ind over landet fra nord og nordvest. Torsdag passerer endnu en koldfront og med den kommer regn og mere kold nordvestlig luft, så det varer nogle dage, inden vi kommer op på samme sommertemperaturer igen," siger vagtchef Henning Gisselø.

   Narcissus og biller. Foto Kurt Winkler.
De lune, solrige dage har været populære blandt både dyr og planter (og fotografer). Foto Kurt Winkler.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Højeste temperaturer i Danmark den 16. april 2007.
Højeste temperaturer i Danmark den 16. april 2007.

Dagens flotte temperaturer skyldes, at et højtryk over Baltikum sendte varm luft op over Danmark fra syd og sydvest. Det var dog ikke alle steder i landet, som kom i nærheden af de 25,0°C. Langs kysterne sneg temperaturen sig ikke meget over de 15°C.

Selvom en første sommerdag i april ville høre til blandt de mere sjældne hændelser, så ville det dog ikke være meget usædvanligt. Vi oplever 25°C allerede i april ca. hver tiende år og i maj ca. hvert femte år.

Senest vi havde første sommerdag i april var i 2000.

I 2005 fik vi første sommerdag den 26. maj, mens vi i 2004 skulle helt hen til den 30. juli. Det gør 2004 til det år, hvor første sommerdag er faldet senest, siden de landsdækkende målingerne startede i 1874.

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
© DMI, 16. april 2007 - opdateret den 17. april med temperatur-kort.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Produkt: Landsudsigten
 Produkt: Regionaludsigterne
 Produkt: Vejret lige nu
 Produkt: Animerede prognoser
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Dis:
Nedsat sigtbarhed på grund af vanddråber i atmosfæren.
spacer.gif
spacer.gif