 |
Svært at forklare
Selv når man tager hensyn til den generelle opvarmning, som har fundet sted over de sidste 150 år (lidt under 1 ºC) i Europa, så er det meget vanskeligt - på basis af målinger over denne periode - at forklare denne sommers ekstreme varme som et udslag af naturlige klimavariationer.
Sommeren 2003 er dog ikke specielt usædvanligt, hvis man kigger på simuleringer af det fremtidige klima 100 år frem i Europa som følge af fortsatte udslip af drivhusgasser.
Som en del af EU-projektet PRUDENCE, der koordineres af DMI, har Christoph Schär fra Atmospheric and Climate Science, ETH-Zürich og hans kolleger analyseret simuleringer fra projektet og deres resultater er netop udgivet i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature.
Temperaturen stiger
De finder, at vi ikke blot skal forvente en stigning i middeltemperaturen over Europa, men mange steder også en betydelig større år til år variation end vi hidtil har været vant til. Målinger viser, at temperaturen er steget over de sidste 150 år, hvorimod det ikke kan påvises, at år-til-år variationen har ændret sig.
Meget sjældent, eller fremtiden?
Ifølge Schär’s nye undersøgelser var sommeren 2003 derfor enten en helt uhyrlig sjælden begivenhed eller også er dette blot en forsmag på en ny klimatisk situation, som vi bevæger os ind i. Hvis dette sidste er tilfældet, betyder det at opgaven med at tilpasse sig et varmere klima kan blive endnu mere udfordrende end man hidtil har forestillet sig.
|
 |
 |
 |

Simuleret ændring i middel sommertemperatur (øverst) og relativ ændring (%) i år til variationen (nederst) for perioden 2071-2100 mod 1961-1990.
|