Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

 Snevejret overraskede Danmark

Snevejret, som i weekenden drev ind over Danmark, overraskede vanen tro mange bilister, og Falck meldte om travle tider.

Snedriver medførte trafikuheld mange steder i landet, og mindst fire blev dræbt og adskillige kvæstet på de glatte veje.

Snevejret og de glatte veje fik søndag aften Vejdirektoratet til at opfordre bilisterne til at sætte farten ned.

Allerede lørdag begyndte det at sne i Vestjylland og søndag var det så Sjælland tur samtidig med, at Jylland fik en portion mere.


Det var svært at orientere sig mens snevejret stod på. Foto: Bjarne Siewertsen. Klik på billedet for forstørrelse.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Vil man være forberedt på vejenes tilstand bør man holde øje med DMI og Vejdirektoratets glatførevarslinger.

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

DMI 3. februar 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Klima:
Det gennemsnitlige vejr på et bestemt sted over et længere tidsrum - meteorologiske set normalt en 30-årig periode. Det danske klima er i øjeblikket defineret som gennemsnittet for perioden 1961-1990.
spacer.gif
spacer.gif