Små ændringer på dmi.dk
Ugen har budt på to mindre ændringer på dmi.dk.
I begyndelsen af uge 34 skiftede vi vores en-times radar-animation ud, så den nu også indeholder de udladninger af lyn, som DMI's lynpejlere registrerer.
"På den måde tilføjer vi radarbilledet en vigtig information," siger DMI's pressechef Niels Hansen. "Det er jo væsentlig vejrinformation, om der er tordenvejr på vej eller ej."
 I perioden fra klokken 11:10 til 11:20 den 22. august 2008 var en byge med lyn på vej ind mod Sønderjylland.
Lynregistreringerne opdateres - lige som radarbillederne - hvert tiende minut, så 'prikkerne' angiver altså antallet af lynnedslag i de ti minutter, der er gået siden forrige radarbillede.
Lyn-prikkerne på radarfilmen er ikke lagt på den store version af radarfilmen, fordi de grafisk harmonerer dårlig de bynavne, man kan vælge at få vist.
Du kan stadig finde det store overblik over registrerede lynnedslag i dag og seks dage tilbage på sin vante plads.
Nyt udseende på udsigterne
Også skemaerne for landsudsigterne og regionaludsigterne er blevet justeret. De udnytter nu den fulde bredde og er gjort klarere i farverne.
 Et eksempel på den justerede grafik.
"Ja, og dertil er vi jo kommet over et væsentligt problem. Tidligere havde vi ikke muligheden for at vise morgentemperaturen i skemaet, når vi udsendte aftenudsigten og skiftede skemaet fra 'I dag' til 'I morgen'. Det kan vi nu. Til gengæld for denne vigtige information har vi måtte flytte temperaturskalaen over i højre side," siger systemadministrator Knud Christensen, der længe har arbejdet for at alle informationerne i udsigten går op i en højere grafisk enhed.
God fornøjelse. Der er yderligere information i Værd at Vide-boksen til højre.
Af Bjarne Siewertsen, redaktør på dmi.dk, bsi@dmi.dk © DMI, 22. august 2008
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|