Faktisk er 2006 gennemsnitligt det varmeste af de seneste fem år. Men det var også at forvente med en ganske lun afslutning på juni og rekordvarm juli. 2006 er dog tæt fulgt af 2003, der indtager andenpladsen.
 Den gennemsnitlige badevandstemperatur i forskellige perioder over sommeren. Farverne på søjlerne svarer til årstallene i den øverste figur. Data TV2/Vejret.
Den varme badesæson gav desværre også blågrønalgerne optimale betingelse i det næringsrige havvand omkring Danmark - noget der slog skår i strand-glæden særligt i Køge Bugt, ved Øresund og langs Sjællands nordøstlige Kattegat-kyst.
I august er havvandet langsomt begyndt at afkøles igen, efter hedebølgen er afløst af mere normalt og ustadigt dansk sommervejr. Badevandet er dog stadig lige så varmt som det normalt er i starten af juli. Vejret indbyder dog ikke umiddelbart til en strandtur de kommende dage med nedbør, kraftig vind og lufttemperaturer på efterårs-siden af de 20°C
Der er meget mere om årets sommer og badevand i 'Værd at Vide'-boxen til højre.
Af Kristine Skovgaard Madsen og Jacob Woge Nielsen Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 25. august 2006.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's Link-nyheder
|