Skypumpe over Hvide Sande
Skypumper er ikke kun et sommerfænomen. De små, koncentrerede områder med orkanvinde opstår også gerne sidst på efteråret og først på vinteren.
Tirsdag formiddag observerede sluse- og havnevagten en skypumpe vest for Hvide Sande.
Efter en langvarig frontpassage over landet er vi tirsdag inde i den kolde luft bag koldfronten. Kold luft over det relativt varme hav giver gode muligheder for skypumper, fordi luften er ustabil og der opstår områder med stærke opvinde.
Skypumper er altså ikke som mange nok tror kun et sommerfænomen. De dannes også hyppigt om efteråret og vinteren - fortrinsvis over havet.
 Skypumpe ved Hvide Sande klokken 09:40 den 30. oktober 2007. Foto sluse- og havnevagten.
Vind i modvind
I områderne med de stærke opvinde dannes bygeskyer og i forbindelse med dem opstår der ofte områder, hvor vindene blæser mod hinanden - også kaldet en konvergensgrænse.
Når vinden drejer på den måde kan der opstå hvirvler. Hvis disse hvirvler bliver indfanget i bygeskyernes opvindsområder, så forstærkes rotationen, fordi hvirvlerne 'strækkes'.
Først ser man gerne en lille, roterende tragtsky på undersiden af skyen og eventuelt en forstyrrelse af vandoverfladen. Den stadig større udstrækning af hvirvlen intensiverer vindhastigheden i rotationen, ligesom skøjteprinsessen, der roterer hurtigere og hurtigere, når hun trækker sin arme tæt ind til kroppen.
Naturens sugerør
Vand kan fra havoverfladen trækkes op i røret og danne 'skyer' der hvirvles rundt samtidig med, at vandet piskes op omkring skypumpen. Skyerne op igennem snablen dannes også ved trykfaldet, så det er altså en kombination af skyer og vandsprøjt, man ser. Det er en misforståelse, at vand suges langt op i røret. Det forudsætter et enormt trykfald. For blot at suge vand fem meter op kræves et trykfald på ca. 500 hPa (millibar), og et sådant trykfald forekommer ikke naturligt i atmosfæren.
Hvis skypumpen huserer over landjord vil hvirvelrøret piske og suge støv og jord op som så 'farver' røret.
Skypumper forekommer normalt i vejrsituationer med svage vinde over store områder, men i selve skypumpen er der gang i den - sandsynligvis i mange tilfælde over grænsen for orkanstyrke (32 m/s).
Der er mere om skypumper i 'Værd at Vide'-boxen til højre.
For flere oplysninger kontakt DMI's Data- og klimainformation på 39 157 500
Af John Cappelen Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 30. oktober 2007.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|