September 2006: Varmerekorden der blev væk
Tæt på og så alligevel ikke. September 2006 lå længe til en ny temperaturrekord men måtte til sidst 'nøjes' med en officiel tangering af de 16,2°C fra 1999.
I en flot første efterårsmåned 2006 kom Danmark meget tæt på en ny temperaturrekord for september. Mandag middag står det dog klart, at det kun bliver en tangering af de 16,2°C fra 1999.
"Afgørelsen faldt til allersidst. Og det var lige før, der skulle målfoto til", siger afdelingsmeteorolog Stig Rosenørn. "Først da alle stationer havde meldt ind og vi fik vægtet de forskellige områder stod det klart: Vi ender officielt på 16,2°C".
16,2°C er dog også en ganske pæn temperatur for den første efterårsmåned. Det er 3,5° over normalen på 12,7°C og endda varmere end en gennemsnitlig august, der ligger på 15,7°C.
 Temperaturerne de seneste 13 måneder (grønne søjler) sammenstillet med normaltemperaturen (gule søjler) samt højeste (røde søjler) og laveste (blå søjler) månedsgennemsnit. Klik på grafikken for en større version.
"Går vi ud og ser på 1/100, så ligger september 2006 faktisk en anelse over september 1999, men de danske varme- og kulderekorder opgives kun med én decimal. Mere er der ikke belæg for i data", fortæller Stig Rosenørn.
DMI har landsdækkende månedsdata tilbage til 1873/1874.
Rekorden for antallet af soltimer var tillige en overgang truet, men en halvgrå slutning på september lukkede den mulighed.
"Vi nåede op på 190 soltimer og endte således 11 timer under rekorden på 201 timer fra 2002. På 2. pladsen ligger 1959 med 195 timer og på 3. pladsen 2004 med 193 soltimer. Herefter kommer så 2006 på en 4. plads med de 190 timer", siger klimatolog John Cappelen.
Det normale antal soltimer i september er for øvrigt 128.
Hvor både sol og temperatur ligger helt i top, så endte nedbøren som en blød mellemvare på den tørre side af normalen på 73 millimeter.
"Med bygerne lørdag nåede vi op omkring 34 millimeter i september. Selvom det er under det halve af normalnedbøren for måneden, så er det stadig langt over bundrekorden på 18 millimeter fra 1933", slutter John Cappelen.
Der er mere vejr i 'Værd at Vide'-boxen til højre.
Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 2. oktober 2006.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's Link-nyheder
|