Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
Her startede du Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Sådan var vejret i 2007

2007 blev et både et meget varmt og meget vådt år i Danmark. Det blev med 9,5 °C det varmeste år siden landsdækkende målinger startede i 1874. Det blev samtidig det 3. vådeste år med 867 mm. På trods af den megen regn komme 2007 ind på en 14 plads vedr. antallet af soltimer med 1709.

Året bød på en del vejrrekorder, der startede allerede med både en rekordvarm og rekordvåd januar 2007, der sammen med en rekordvarm og december 2006 varslede ny rekorder for vinteren – og ganske vist blev det til både rekordvarme og rekordnedbør for vinteren 2006/2007.

Marts og april brød ikke dette billede med rekordvarme begge måneder og foråret blev derfor også rekordvarmt og i tillæg fik vi sandelig også en rekord i solskinstimer. Sommeren blev usædvanlig regnrig med nedbørrekord i juni, men den indtog dog kun 3. pladsen i listen over vådeste somre.

Oktober 2007 afsluttede for øvrigt en rekordlang række af måneder, hvor middeltemperaturen lå over den klimatiske normal fra 1961-1990. Ikke siden marts 2006 havnede vi atter på den kolde side af normalen.

Vinteren blev rekordvarm og rekordvåd med tre storme i januar

Den rekordvarme og –våde januar var præget af en del ustadigt vejr med regn og blæst fra vest og hele tre storme ramte fortrinsvis de kystnære områder i første halvdel af måneden. Februar fortsatte meget mild og fugtig. Der var få vinterlige indslag, en lille uge i januar og februar bød på to, hvoraf det sidste omkring den 22. februar var en langvarig og kraftig snestorm over Nordøstdanmark.

   Animation af vind og tryk ifb. storm den 1. januar 2007
Animation af vind og tryk under den lille nytårsstorm den 1. januar 2007.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Vinteren endte på 4,7°C som en helhed, 0,2°C over den tidligere rekord fra vinteren 1988-89 og over 4 grader over normalen (0,5°C). Det mest bemærkelsesværdige var dog, at nedbøren blev det dobbelte af normalt og den tidligere rekord fra fra 1995-95 blev passeret med hele 47 millimeter.

Forårsvejret gik heller ikke af vejen for rekorder

Både marts og april 2007 blev rekordvarme, marts var dog en tangering af 1990 rekorden. De to måneder var også usædvanlig solrige og samlet blev foråret da også både rekordvarmt og rekordsolrigt, selvom maj ikke kunne følge trop med en blanding af både ustadigt og stabilt vejr.

Foto Kurt Winkler
Et flot forår set gennem Kurt Winklers linse.

Sommeren blev usædvanlig regnrig

Trods en tør første halvdel af juni så bød måneden på ny nedbørrekord, hvilket siger en del om den sidste halvdel! I juli fortsatte det langt overvejende ustadige regnrige vejr, mens august var meget afvekslende med kun egentlig sommerligt vejr i en uges tid i første halvdel. Sommeren blev således den tredje vådeste i DMI’s historie, Samtidig blev den som helhed 1 grad varmere end normalt, hvilket overrasker de fleste.

Der var henover sommeren en del usædvanlige og voldsomme regnbegivenheder, men én påkaldte sig meget stor opmærksomhed. Natten til den 21. faldt der således ved Gråsten i Sønderjylland omkring 150 mm regn på kun halvanden time med lokalt store ødelæggelser til følge.

Solrigt efterår

Efteråret 2007 blev ret normal varmemæssigt, mens Solen skinnede lystigt. Det blev det 5. solrigeste efterår siden landsdækkende målinger startede i 1920. Alle 3 måneder var der overskud af sol, mens nedbørmålerne havde underskud i både oktober og november, hvilket gjorde efteråret tørrere end normalt.

Starten af vinteren 2007/2008

December 2007 endte med en middeltemperatur på 3,7 °C, en nedbørmængde på 66 mm og med 30 soltimer. Julen 2007 blev grå med lidt små regn og mellem 2 og 6 grader. Det er meget forskelligt fra starten af sidste vinter, hvor december var rekordvarm og meget våd.

Varmt og vådt kalenderår 2007 med en del sol

Med 9,5°C (normal 7,7°C) blev 2007 det varmeste år i Danmark med en del varmerekorder.

Rækken af varme år fortsætter hermed i Danmark, da det er en kendsgerning at ud af de sidste 20 år i Danmark har 18 været varmere end normalt. Siden 1870 er temperaturen i Danmark steget med knap 1,5°C.

Årsnedbøren for landet som helhed ender på 867 mm, hvilket er 155 mm over normalen (normal 712 mm). Årsnedbøren i Danmark er steget omkring 100 mm siden 1870.

Solen har i 2007 skinnet godt og vel i 1.709 timer, hvilket er 214 timer over normalen (1.495 timer). Solskinstimerne har siden 1980 udvist en markant stigende tendens i Danmark.

   Kæmpehagl i Silkeborg. Foto Jens Ryge.
Hagl i Silkeborg i juli. Foto: Jens Ryge.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Varmt, vådt og solrigt år i Tórshavn

I Tórshavn på Færøerne blev 2007 også et varmt år med omkring 7,2°C, hvilket er 0,7 grader over normalen (normal 6,5). Det var samtidig et vådt år med 1607 mm mod normalt 1.284 mm. Det var tillige solrigt, da Solen skinnede i omkring 997 timer (normal 840 timer). Det skal bemærkes, at solregistrering i Tórshavn foregår på en anden måde end i Danmark, og tallene derved ikke umiddelbart kan sammenlignes.

Også varmere og vådere end normalt i Nuuk

I Nuuk i Grønland blev 2007 også varmere end normalt. Årsmiddeltemperaturen blev omkring -0,3°C, hvilket er 1,1 grad varmere end normalt (normal -1,4). Som i Danmark kom der også i Nuuk mere nedbør end normalt i 2007 omkring 854 mm mod normalt 752 mm. Et generelt billede er at andre grønlandske stationer også var varmere end normalt i 2007.

Globalt

Over normal varme samlet set for Rigsfællesskabet lægger fint i tråd med de foreløbige tal for den globale temperatur for 2007. Årets anomali er nemlig +0,43° for de første ti måneder (tal fra Climate Research Unit (CRU) ved University of East Anglia). Det er en anelse varmere end 2006, der lige nu indtager 6. pladsen på listen over de varmeste år på kloden. Med 2007 på en 6. plads eller 7.plads ligger 12 af de varmeste år på kloden i løbet af de seneste 13 år.

For yderligere oplysninger kontakt DMI's Data- og klimainformation.

Af John Cappelen og Kim Sarup

Redaktion Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
© DMI, 31. december 2007 - opdateret den 1. januar med solskinstimer for landet og nedbørtal for Thorshavn.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotLumsk varm og fugtig luft på vej op over Danmark
18.06.2013 22:16
 Værd at vide
 Nyhed: Vejråret 2007 takker af (30. december 2007)
 Nyhed: Sådan var vejret i 2007 (31. december 2007)
 Nyhed: Regional- og lokalvejret i 2007 (2. januar 2008)
 Nyhed: 2006 blev et rekordvarmt år i Danmark (29. december 2006)
 Nyhed: Koldere end normalt - for første gang i 19 måneder (29. oktober 2007)
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tidligste sommerdag
Kom i 1959, hvor temperaturen allerede sneg sig op på 25°C den 14. april.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif