Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
Her startede du Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Sådan var vejret på H.C. Andersens fødselsdag

Vi satte os for, at vi ville finde ud af, hvordan vejret var, da Danmarks største fortæller gennem tiderne - Hans Christian Andersen - blev født i Odense den 2. april 1805.

Det viste sig at være mere vanskeligt end som så, og meteorolog i sektionen for Vejr- og Klimainformation Kim Sarup måtte en tur i de ældste arkiver. Her fandt han de systematiske vejrobservationer fra Rundetårn i København for årene 1782-1826.

Knopsvane. Foto Jan Skriver
Den lille Hans Christian udviklede sig til at blive en af de smukkeste svaner i dansk kunst. Foto: Jan Skriver.

Vejrobservationerne for København taler om højtryksvejr med kold luft fra nordøst. Det var tørt, overskyet med temperaturer lige under frysepunkt. Det kombinerer Kim Sarup med god meteorologisk erfaring til følgende melding for Odense 2. april 1805.

”Ud fra denne vejrtype med højtryk og en kold strømning ned gennem Kattegat, er det mest sandsynligt, at vejret i Odense ligeledes var tørt og skyet med temperaturer omkring frysepunktet. Lidt sol og lidt højere temperaturer kan dog ikke udelukkes,” slutter han.

Vejrobservationer fra Rundetårn i april 1805
Vejret på H.C. Andersens fødselsdag, som observeret fra Rundetårn.

Så ved vi det!

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

DMI, 2. april 2005

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikonnyheder på RSS

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotFredag kom årets første rigtige sommerdag
17.05.2013 22:38
 Værd at vide
 Sådan bliver vejret på Fyn de kommende dage
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Engelsk hytte:
Hvidmalet skab med jalousivægge, der indeholder meteorologiske måleinstrumenter.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif