Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
Her startede du Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Sådan begynder du på naturvidenskab

Anmeldelse: 'Naturvidenskabeligt grundforløb' er en ny undervisningsbog for gymnasieelever og -lærere. Den kommer godt rundt i mange discipliner og metoder.

Målet med bogen ’Naturvidenskabeligt grundforløb’ er at give lærere og elever en introduktion til den naturvidenskabelige metode - eller med andre ord - at lave ordentlig naturvidenskab.

For nogle måneder siden anmeldte vi Jesper Theilgaard og Jesper Tom-Petersens ’På jagt efter vejret’ på disse sider. Hvor de to Jespere har forældre, lærere og elever i de mindre klasser som målgruppe og leg som middel, så kommer der i ’Naturvidenskabeligt grundforløb’ andre boller på suppen.

Hans Marker, Lars Andersen, Carsten Ladegaard og Steffen Samsøes bog henvender sig til lærere og elever i gymnasiet, emnet er bredere end blot vejret og midlet til forståelse er systematik. Det gør dog ikke bogen mindre relevant.

Med ’Naturvidenskabeligt grundforløb’ får både lærerne og eleverne en redskabskasse til at undervise og forstå efter. Og ligesom bogen for de små, så vil forfatterne her gerne vise at naturvidenskab er spændende - og det er et budskab, som det lykkes dem at bringe til torvs

Her kan eleverne stifte bekendtskab begreber som systematiske iagttagelser og hypotesedannelsen. Og de får grundig indføring en lang række naturvidenskabelige metoder som for eksempel ’Iagttagelse og observation: Skyer - og vejrforudsigelse’ og ’pH-måling’.

   Nedbørmåler fra Naturvidenskabligt grundforløb
Lær at opstille din egen regnmåler-formel. Foto fra bogen.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Masser af meteorologi

For de vejrinteresserede er der rigeligt at tage fat på i bogen. Du kan således få en introduktion til både skygenkendelse og måling af nedbør, temperatur, luftfugtighed, vind og lufttryk.

Barometer fra Naturvidenskabeligt Grundforløb
En ældre udgave af et barometer. Foto fra bogen.

’Naturvidenskabeligt grundforløb’ er skrevet kort og godt uden at tale ned til eleverne og meget velillustreret. Forfatterne formår at komme rundt i mange hjørner uden at bogen på noget tidspunkt bliver overfladisk - faktisk ret imponerende.

Bogen er bygget op som en stribe selvstændige opslag, der hvert afslutter et emne. Den sidste tredjedel af bogen er dedikeret til databehandling og rapportskrivning.

Denne her bog ville jeg gerne have haft i gymnasiet.

Naturvidenskabeligt grundforløb - En introduktion til naturvidenskabelig metode
Hans Marker, Lars Andersen, Carsten Ladegaard Pedersen & Steffen Samsøe
Forlag Malling Beck
ISBN 87 7988 236 6
Pris: 139 kr. uden moms

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

© DMI, 9. januar 2006

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Nyhed: Vejret i børnehøjde
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Danmark i april
Har 41 mm nedbør fordelt på 9 dage, 162 solskinstimer og en gennemsnitlig temperatur på 5,7°C.
spacer.gif
spacer.gif