Antallet af døgn hen over vinteren er 90 og antallet af døgn med snevejr er i Karup i denne vinter nået op på 31. 31 er det højeste antal døgn med snevejr på én vinter gennem de sidste ti år.
Kastrup har i denne vinter haft 18 døgn med snevejr, og dette tal er kun tangeret af vintrene 2003/04 og 2005/06, og er ikke overgået. Der har altså været en del døgn med dalende sne og behov for at svinge sneskovlene i denne vinter.
Antallet af dage med et snedække på mere end 50% af overfladen klokken syv om morgenen ligger meget højt for begge stationer i denne vinter. For Karups vedkommende med 75 dage og for Kastrups vedkommende 60 dage. Begge tal de højeste gennem de seneste ti år.
 Skudhuller i snedækket. Foto Ib Holst-Langberg.
Den vinter med flest 'hvide morgener' gennem de sidste ti år er ubestridt vinteren 2009/10 for disse to stationer. I vinteren 2005/06, der er den 'næst-hvideste om morgenen' gennem de seneste ti år, var der kun henholdsvis 31 dage i Karup (under halvt så mange som i denne vinter) og 38 dage i Kastrup (22 færre end i denne vinter).
Af Lone Seir Carstensen, webmail. Redaktion Niels Hansen © DMI, 1. marts 2010.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|