 Nedbør over Danmark i weekenden den 3.-> 5. oktober 2009. Mest regn fik de i Sønderjylland, hvor en måler registrerede 50,2 millimeter i weekendens løb. Grafik Mikael Scharling.
I forbindelse med lavtrykket og frontpassagerne friskede vinden - først op fra sydøst og drejede efter varmfronten til sydvest og senere vest og nordvest. Samtidig tiltog den efterhånden til hård vind til hård kuling; kraftigst ved kysterne.
I Torsminde ved den jyske vestkyst, hvor middelvinden var højest, var den kortvarigt oppe på 24,7 m/s natten mellem lørdag og søndag. 24,7 m/s er lige netop stormstyrke - grænsen går ved 24,5 m/s.
 Højeste middelvind over Danmark den 4. og 5. oktober 2009. Grafik Mikael Scharling.
Med blæsevejret og de kraftige byger fik vi også voldsomme vindstød. Det maksimale vindstød på 32,9 m/s blev målt natten til søndag i Torsminde. 32,9 m/s er lige netop orkanstyrke - grænsen går ved 32,6 m/s.
De kraftige vindstød opstår, når kraftige vinde fra de højere luftlag kortvarigt finder vej ned til overfladen.
 Højeste vindstød i forbindelse med uvejret den 4. og 5. oktober 2009. Grafik Mikael Scharling.
Den kraftige vind fik også vandstanden til at stige flere steder i landet. Især ved Vadehavet og den jyske vestkyst blev kulminationen af vind og højvande, som forudsagt, til forhøjet vandstand.
Mandag er det tyndet godt ud i bygerne og vinden er aftaget en del. Natten til tirsdag lægger vinden sig yderligere og det bliver tørt men skyet. Temperaturerne bliver overvejende éncifrede med ned til 5°C - måske endda så lavt som 3°C på de berømte udsatte steder.
For yderligere information kontakt DMI's Data- og klimainformation.
Af Lone Seir Carstensen Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 5. oktober 2009.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|