Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
Her startede du Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Positive temperaturer forude

Kulden løsner sit faste greb om Danmark en anelse. Fra lørdag eftermiddag er der mulighed for temperaturer over frysepunktet i det nordvestlige Jylland, og søndag får en stor del af landet pludsgrader.

Februar 2012 har indtil videre været et koldt bekendtskab med en døgnmiddeltemperature på -7,5°C. Men et vejrskifte i weekenden ændrer på det. Temperaturen stiger, og vi kommer dermed langsomt nærmere klimanormalen for måneden på 0,0°C.

"Et højtryk over Skandinavien bevæger sig mod sydvest og passerer Danmark lørdag. Det får østenvinden til at lægge sig og derefter frisker den op fra vest og sydvest. Det er godt nyt for dem, som er ved at være trætte af kulden," fortæller vagtchef i Vejrtjenesten på DMI, Michael Skelbæk.

Lørdag bliver en fin dag til udendørs aktiviteter, men det kræver fortsat varmt tøj, hue og vanter. Det bliver stille, tørt, med chancer for solskin og kun let frost.

Sidst på lørdagen trækker flere skyer ind over Nordvestjylland, vinden frisker op og der kommer lidt sne. Dermed sendes kulden tilbage østover og lunere luft kommer ind over landet. Temperaturen begynder at kravler opad mod frysepunktet.

Fuglene samler sig i vågerne ved Holbæk. Foto Hans Chr. Katberg Olrik Thoft.
Fuglene samler sig i vågerne ved Holbæk. Foto Hans Chr. Katberg Olrik Thoft.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

"Det kommer til at tage fronten et døgns tid at passere hele landet. På vejen giver den skyet vejr og lidt nedbør. Natten til søndag er der risiko for, at nedbøren en overgang slår over i isslag, men ellers kommer den som lidt sne eller slud," informerer Michael Skelbæk.

Søndag klarer det efterhånden op nordfra, og i løbet af dagen slipper nedbøren også den sydlige del af landet. Det bliver blæsende fra vest og sydvest, men den luftmasse, der kommer ind over os, har skiftet karakter.

Vejrskiftet får dagtemperaturen til at stige fra lørdagens dagsfrost til det meste af landet til en søndag med 0 til +5°C. Det er blevet mildere! Næste uge fortsætter med dagtemperaturer fra frysepunktet og opefter, men nattefrosten slipper vi ikke for endnu.

   Egern spiser også fulgefoder.
Egern spiser også fuglefoder.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Af  Lone Seir Carstensen, DMI.
© DMI, 10. februar 2012.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Vejret undervejs på mobil.dmi.dk eller til iPhone eller Android
Glatføre undervejs på din smartphone
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotÅrets anden sommerdag og hidtil varmeste dag i år
18.05.2013 14:26
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Danmark i marts
Har 46 mm nedbør fordelt på 10 dage, 110 solskinstimer og en gennemsnitlig temperatur på 2,1°C.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif