Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Po-sletten i Norditalien er voldsomt tørkeramt

Italiens regering overvejer i disse dage om de skal indføre undtagelsestilstand i det nordøstlige Italien. Tørken truer beholdningen af vandreserver til vanding og elektricitet produktion. En undtagelsestilstand vil lette procedurerne for tilførsel af nye midler til bekæmpelse af problemet.

Piedmonte og Emilia-Romagna regionernes guvernører har allerede bedt staten om hjælp. Lombardiet og Venedig overvejer at gøre det samme. Venedig regnes for en af de hårdest ramte regioner med 40 % mindre regn i de sidste 6 måneder, i forhold til gennemsnittet målt for samme periode, over de sidste 30 år. Normalt vil der i Venedig falde ca. 423 mm på årets første 6 måneder.

"Vandlagrene holder til slutningen af denne måned, og hvis regnen ikke kommer, må vi prioritere mellem landbruget og industrien", siger Italiens chef for det civile beredskab Guido Bertolaso til flere aviser søndag. Man opfordrer allerede folk til at spare på vand og strøm.

Vandstanden i Po floden, lå i weekenden 7,58 meter under normalhøjde. Floden, der fungerer som dræn for det meste af Norditalien, fører normalt 1200 kubikmeter vand i sekundet med sig, men medbringer nu kun 350 kubikmeter pr sekund. Man har målt helt op til 3000 kubikmeter pr sekund i meget våde perioder.

Det er ikke første gang at Norditalien har problemer med vejret. Vi skal ikke længere tilbage end til november 2002 for at finde oversvømmelser i samme region.

Redaktion K. Fog, kog@dmi.dk

DMI 15. juli 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotÅrets anden sommerdag og hidtil varmeste dag i år
18.05.2013 14:26
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tusmørkeglød:
Den varierende farvning af himlen og af bjergtoppe før solopgang og efter solnedgang.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif