Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

På togt mod det høje nord - nu på TV

Mange har læst 'vores udsendtes' rejsebeskrivelser fra togtet med Søværnets inspektionsskib Triton langs den Grønlandske nordøstkyst. Tirsdag den 7. oktober sætter DR2 levende billeder på i en 30 minutter lang Viden Om.

Inspektionsskibet Triton gennemførte i september 2003 et særdeles succesfyldt togt til Nordøstgrønland.

Triton besejlede farvande som normalt er fuldstændigt domineret og indesluttet af den adskillige meter tykke drivis, polarisen, i Grønland også kendt som storisen.

Somrene 2002 og 2003 var præget af usædvanligt små mængder havis, og det var muligt at navigere og patruljere med specialbygget skib til meget høje breddegrader på Grønlands Østkyst.

Men selv om polarisen ligger langt mod nord, kan det stadig være både farligt og besværligt at besejle isfyldt farvand. Til dette togt var DMI's isoplysninger et af de bærende elementer for at det overhovedet var forsvarligt at bringe et stort skib med 60 besætningsmedlemmer til 81°N.

Lederen af DMI's Operationelle Iskortlægning for Grønland deltog i togtet og sendte regelmæssigt rejsebeskrivelser hjem. Det blev til internet-føljetonen 'På togt mod det høje nord'.

Første del af rejsebeskrivelsen
Anden del af rejsebeskrivelsen
Tredje del af rejsebeskrivelsen
Fotos til rejsebeskrivelsen

   Triton besejlede farvande som normalt er fuldstændigt domineret og indesluttet af den adskillige meter tykke drivis
Triton kom langt mod nord i åbent vand
Triton i åbent vand
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Med på Triton var også en fotograf fra DR2's Viden Om, og det er der nu kommet en Tv-udsendelse ud af.

I Viden Om på DR 2 tirsdag den 7. oktober klokken 22.00, kan du komme med ud blandt hvalrosser, polarisflager og 50 meter tykke is-øer.

Togtet åbnede op for helt nye udfordringer og muligheder - og udsendelsen fortæller blandt andet om hvilken betydning en sådan sejlads har for Grønlands territorialgrænser. Samtidig kan du få en mulig forklaring på, hvad der er sket med isen ved Grønland.

Viden Om sendes og genudsendes som vanligt på både DR og DR2:

DR2 Tirsdag den 7/10 kokken 22.00
DR2 Onsdag den 8/10 klokken 17.10
DR2 Søndag den 12/10 klokken 23.20
DR1 Mandag den 13/10 klokken 00.15

For flere oplysninger, kontakt 'vores udsendte' - leder af DMI's iskortlægning - Keld Q. Hansen på telefon 39 157 344.

Af Keld Q. Hansen
Redaktion Niels Hansen,
nsh@dmi.dk
DMI 7. oktober 2003

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKraftig regn centralt i landet
22.05.2013 10:49
 Værd at vide
 Gamle grønlandske iskort bruges i ny klimaforskning
 Letteste storissæson i flere årtier i Sydgrønland
 Første del af rejsebeskrivelsen
 Anden del af rejsebeskrivelsen
 Tredje del af rejsebeskrivelsen
 Fotos til rejsebeskrivelsen
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Varmeste maj-dag
Kom den 27. maj 1892, hvor der blev målt 32,8°C i Herning.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif