Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
Her startede du Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Opskriften på en snestorm

Et højtryk, der forstærkes over det nordlige Skandinavien, og som bringer kold luft mod Danmark fra nordøst. Det er en af hovedingredienserne i rigtigt vintervejr, og så betyder det ikke noget, at kalendervinteren synger på sidste vers.

"Som prognoserne ser ud lige nu, så tyder det faktisk på snestorm i løbet af onsdagen," siger DMI's vagtchef Mogens Rønnebæk, der skynder sig at sige, at prognoserne endnu er meget usikre på omfanget.

"Samtidig med den kolde strømning fra øst, presser mild luft også på sydfra, og det helt centrale er, hvor højt denne milde strømning får lov at komme op i landet," slutter vagtchefen.

Afdelingsmeteorolog Stig Rosenørn er enig i den forsigtige udmelding:

"Det er som regel først 24 timer før, vi kan sige noget sikkert om omfanget af en eventuel snestorm. Vi skal jo huske på, at det ofte kun er ca en tredjedel af landet, der får det fulde omfang af en snestorm at føle. Det viser de seneste 50 års erfaring os."

   Sne i Roskilde den 7. februar. Foto Søren Helstrup.
Det var ikke snestorm i Roskilde den 7. februar, da Søren Helstrup tog sit billede, men mindre kan også gøre det.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Stig Rosenørn beskrev den 9. januar i år denne klassiske vintersituation på et tidspunkt, hvor udsigten til vinter mildest talt ikke var i syne. Du kan finde nyheden i Værd at Vide boksen til højre.

Ændrer prognoserne karakter, aktiverer vagtcheferne Vagtchefens Rubrik med seneste opdateringer omkring situationen.

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

© DMI, 19. februar 2007

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Nyhed: Hvordan kan vi få vinter (januar)
 Produkt: Landsudsigten
 Produkt: Regionaludsigterne
 Produkt: Radar
 Produkt: Vejrkort
 Produkt: Glatføre
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Vejr:
Tilstanden et sted i den nedre del af atmosfæren på et bestemt tidspunkt. Vejret - som hele tiden ændrer sig - er sammensat af blandt andet temperatur, tryk, fugtighed, nedbør, skyer, sigtbarhed og vind.
spacer.gif
spacer.gif