La Niña kommer! Et skift fra El Niño til La Niña-forhold i det tropiske Stillehav vil i løbet af de kommende måneder påvirke det globale vejrsystem. Den moderate 2002-2003 El Niño slap sit greb i det globale vejrsystem for få måneder siden, og allerede nu er El Niño's modstykke - La Niña - på vej. El Niño/La Niña tilstanden beskrives normalt ud fra havtemperaturerne i det centrale, tropiske Stillehav. El Niño er kendetegnet ved temperaturer over gennemsnittet (positiv anomali) og La Niña ved temperaturer under gennemsnittet (negativ anomali). De seneste måneder har temperaturerne i de kritiske dele af Stillehavet været hastigt på vej ned. Fortsætter det, vil egentlige La Niña tilstande udvikle sig allerede i juli og toppe til vinter (figur). 
Figuren sammenligner tidligere skift fra El Niño til La Niña med den nuværende temperaturudvikling i det centrale, tropiske Stillehav. Som det ses giver meget forskellige startbetingelser (forskellig styrke af El Niño) stort set ensartede La Niña'er. Grafik IRI og DMI.
El Niño/La Niña er imidlertid andet og mere end havtemperaturer i Stillehavet. Fænomenet påvirker atmosfærens strømning og derved vejret i store dele af verden. Europa berøres - som et af de få steder - dog kun i beskedent omfang; andre vanskeligt forudsigelige faktorer har langt større betydning for vejrudviklingen her. La Niña giver som tommelfingerregel en mere intens hurricanesæson idet tropiske Atlanterhav, tørre og varme vintre i Mexico samt kølige vintre i blandt andet Alaska og Japan. Til gengæld svigtes Sydøstasien sjældent af den livsvigtige sommermonsun mens la Niña regerer, og Australien kan forvente lindring for tørken og de omfattende bush-brande der har hærget det seneste år. For flere oplysninger, kontakt Wilhelm May på telefon 39 157 462. Af Niels Hansen nsh@dmi.dk |