Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
Her startede du Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Ny metode til måling af solskinstimer

Som følge af automatisering måler DMI nu solskinstimer med en ny metode.

DMI observerer nu antallet af solskinstimer ved hjælp af globalstrålingsmåling målt med pyranometer i stedet for ved hjælp af solautograf.

Den nye metode er mere præcis, men det betyder samtidigt at nye og gamle solskinstimemålinger ikke direkte kan sammenlignes.

Først og fremmest er der forskel i de to målingers tidsopløsning og følsomhed.

Den gamle metode havde en opløsning på seks minutter, mens den nye har 30 sekunder. Det betyder at ved hurtigt vekslende skydække vil der være episoder hvor den nye metode registrerer at en sky går for solen, mens den gamle metode blot registrerer sol. De gamle instrumenter havde også problemer med at registrere solskin ved lave solhøjder - ikke mindst ved fugt og rim. Dette problem løses ligeledes med den nye metode.

Et eksempel på forskellen mellem de to metoder kan ses i denne tabel der viser solskinsmåling hhv. den 17. juni og 31. december 2001 ved Ødum nord for Århus.

Ved sammenligning af overlap mellem de to metoder er der beregnet nye solskinstimenormaler.

Alt i alt er det nye landstal på årsbasis for Danmark 12% lavere end normalen for det gamle system. Den nye normal angiver 1495 solskinstimer pr. år i Danmark, hvor den gamle var på 1701 solskinstimer.

Landstallet for 2002 illustrerer, at man skal sammenligne de nye solskinstimetal med de nye normaler. Den nye metode gav et landstal for 2002 på 1691 timer. Dette ville svare til et normalt år hvis det fejlagtigt blev sammenlignet med den gamle normal (1701 timer). Men ved sammenligning med den nye kan man se det som det var: Solen skinnede 13% mere end normalt i gennemsnit for Danmark i 2002.

Af Ellen Vaarby Laursen, evl@dmi.dk og Stig Rosenørn sr@dmi.dk

Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk

DMI 28. februar 2003.

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKraftig regn centralt i landet
22.05.2013 10:49
 Værd at vide
 Eksempel på målinger lavet med de to instrumenter - tabel
 New hours of bright sunshine normals for Denmark, 1961-1990. PDF-dokument (227 kb)- DMI Teknisk Rapport - engelsk.
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Solen i maj
Mest sol fik vi i 2008 med 347 timer og mindst i 1983 med 103 timer.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif