Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
Her startede du Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Med tropisk vanddamp i bagagen

Trætte og tilfredse forskere fra DMI's klimacenter (DKC) sætter sig i disse dage atter ved skrivebordet på Lyngbyvej 100, efter feltturen til Niger i Vestafrika. Dugfriske måledata er med i bagagen, og de kastes ind i forskningen i stratosfærisk vanddamps betydning i forhold til den globale opvarmning.

Det er ikke altid lige let at lave feltarbejde i Niger i Vestafrika, for der er meget, som kan gå galt. Heldigvis blev ingen af de danske forskere syge som eksempelvis en amerikansk kollega, der blev ramt af infektion under opholdet. Den danske forskningsgruppe kæmpede derimod med andre udfordringer: Mangel på gas til at sende måleudstyret op i luften, absurde tilfælde af strømsvigt og træghed i told- og fragt-systemer hæmmede arbejdet.

"Samtidig ventede vi på de helt rigtige vejrforhold, for vi var interesserede i målinger af skypartikler nær tropopausen lige før eller lige efter en tordenbyge", forklarer hjemvendte Johannes K. Nielsen, der er klimaforsker ved DKC.
Forskerne opsender måleudstyr, der sender lys ud, som skypartikler tilbagekaster. Udstyret måler det tilbagekastede lys, og det giver et mål for tætheden af skypartikler. Grafik: Johannes K. Nielsen.

På trods af svære odds mundede turen heldigvis ud i en række brugbare måleserier. Målinger til højre viser tætheden af skypartikler i de grå områder. Der ligger således en bunke skyer 15 kilometer oppe i atmosfæren omkring det koldeste punkt lige i tropopausen.

"Det er disse kraftige tordenskyer, vi kigger nærmere på, for vi mener, at de tilfører stratosfæren vanddamp, og det kan få den globale temperatur til at stige", slutter Johannes K. Nielsen.

Af Mai Maskell Andersen, kommunikation@dmi.dk
© DMI, 22. september 2008

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Nyhed: Tropisk vanddamp under klimalup
 Link: Blog om feltarbejde i Afrika
 Tema: Feltarbejde i Afrika
 Tema: Vanddamp i stratosfæren
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Engelsk hytte:
Hvidmalet skab med jalousivægge, der indeholder meteorologiske måleinstrumenter.
spacer.gif
spacer.gif