Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
Her startede du Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Massiv solplet vender mod Jorden

En enorm solplet befinder sig netop nu stort set midt på solskiven. Det betyder forøget risiko for kraftige, jordrettede soludbrud med magnetisk storm og nordlysmulighed til følge.

Fredag er solplettet 1339 i hurtig opløsning og drejet så langt rundt mod solskivens højre kant, at der formentlig ikke længere er mulighed for et stort, jordrettet soludbrud fra den. Flere mindre solpletter er dog nu i den rette position omkring midten af solskiven.

1339 er en af de største solpletter astronomerne har registreret i mange år. Torsdag bevæger den sig væk fra centrum af solskiven set fra Jorden.

Solpletter den 9. november 2011. ESA/NASA
1339 er en af de største solpletter astronomerne har registreret i mange år. Området er ti jordkloder bredt og tre jordkloder højt. Foto fra torsdag eftermiddag klokken 13.00 dansk tid, ESA/NASA.

"1339 er dermed i position til at rette et eventuelt soludbrud direkte mod Jorden", fortæller forsker emeritus ved DMI Peter Stauning.
"Indenfor den seneste uge har monster-solpletten haft en halv snes mellemstore udbrud, så måske kommer der et rigtigt stort udbrud de nærmeste dage".

Soludbrud opdeles i tre klasser med hver ni underklasser. Den største af de tre klasser er X-klassen og amerikanske NASA anslår en ca. 10% chance for et sådant udbrud over de kommende 24 timer. Mellemklassen hedder M og et sådant udbrud er der hele 70% chance for over det næste døgn.

"Jordens magnetfelt skærmer os mod de direkte virkninger af udbruddet, men hvis udslippet fra soludbruddet rammer Jorden, er der stor risiko for magnetiske forstyrrelser og gode muligheder for at opleve nordlys over Danmark", siger Peter Stauning.

Udslippet (en såkaldt 'coronal mass ejection' eller CME) er typisk 2-4 dage undervejs fra Solen til Jorden.

Udover nordlys er der risiko for problemer med satellitter og andre systemer, som påvirkes af den såkaldte 'magnetiske storm' der opstår, når partiklerne fra soludbrudet rammer Jordens magnetfelt.

Peter Stauning påpeger, at solpletten er så stor, at man kan se den med det blotte øje, f.eks. gennem et solfilter eller hvis Solen er sløret ved solnedgang.
"Man skal dog aldrig se mod Solen uden beskyttelse", advarer han.

Skulle der komme et større udbrud i de kommende 48 timer, er Danmark ganske heldigt stillet rent meteorologisk. At se nordlys kræver nemlig udsigt til en mere eller mindre skyfri himmel og en sådan har tirsdagens vagtchef Bill Vejdegren i sin udsigt.

   Solpletter fotograferet fra Jorden. Foto Jesper Secher Olesen.
Solpletter fotograferet fra Jorden den 10. november 2011. Fotografen Jesper Secher Olesen fortæller, at han har benyttet et delvist hjemmelavet solfilter.
"Solfiltret købte jeg i Planetariet for nogle år siden. Et stykke tyndt sølvpapir, ca. A4-størrelse, som jeg har skåret til og lavet en holder til, så det både kan sidde på teleskop og kamera", skriver han.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

"Det begynder at klare op over de østlige egne sidst på torsdagen og opklaringen breder sig til resten af landet. Herfter er det klart i al fald frem til søndag, hvor vinden vender til vest og vi får mere atlantisk præget vejr ind over os. Natten til mandag er der dog fortsat store huller i skydækket", siger vagtchefen.

Der er meget mere om soludbrud og den sårbarhed vores samfund har overfor effekterne samt om nordlys i 'Værd at Vide'-boksen til højre.

Af Niels Hansen, kommunikation@dmi.dk

© DMI, 8. november, opdateret 10. november 2011 med nyt billede.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Vejret undervejs på mobil.dmi.dk eller til iPhone eller Android
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotÅrets anden sommerdag og hidtil varmeste dag i år
18.05.2013 22:03
 Værd at vide
 Baggrund: Spørgsmål og svar om soludbrud og sårbarhed
 Nyhed: Ny bog: Kunst og videnskab i skøn forening (3. november)
 Nyhed: Draconider (og nordlys) over Danmark (10. oktober)
 Nyhed: Nattens nordlys (27. september)
 Nyhed. Læserbilleder af nordlys (6. august)
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Koldeste marts-nat
Kom den 6. marts, hvor der blev målt -27,0°C i Søndersted ved Holbæk.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif