Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
Her startede du Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Lyn, regn og skypumper over Danmark

Tordenvejret, som tirsdag ramte Danmark, indeholdt rekordmange lyn og udviklede sig til et regulært skybrud.

Det blev således til et helt årsforbug af lynnedslag, da det danske område blev ramt af flere end 100.000 nedslag, viser DMI's registreringer. Derudover kunne målestationerne registrere et tilsvarende antal skylyn, som udvikles mellem skyerne og altså ikke slår ned.

Udover lynaktiviteten var særligt det nordlige Jylland plaget af usædvanligt meget nedbør. Ved Frejlev syd for Aalborg målte DMI's målestation hele 18 mm regn på 10 minutter, hvilket kan karakteriseres som skybrud. I det hele taget lå nedbørsmængderne langt over normalen med de 30-40 mm pr halve time, som det blev til, mens uvejret passerede.

Nedbøren medførte oversvømmede kældre og 20-40 cm vand i gaderne i dele af Aalborg, skriver Jyllands-Posten.

Antallet af af lyn, der ramte Danmark, tirsdag den 18. juni. Klik på kortet for at se animation af tirsdagens lynaktivitet (604 kb).

De foreløbige tal for nedbørsintensiteten under passagen af tordenvejret tirsdag aften. Klik på kortet for forstørrelse.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Omfattende ødelæggelser

Samtidig med, at tordenvejret passerede udvikledes også en eller flere skypumper, hvoraf en præsterede at rive taget af op til fem huse i Karup. En skypumpe raserede også i Ilskov nordøst for Herning og forårsagede ødelæggelser på 15-20 huse og carporte i et 30-35 meter bredt bælte, skriver Ritzau. Ødelæggelsernes omfang får DMI til klassificere skypumpen som en F-0 til F-1 på Fujita's tornado-skala.

Skypumper er i familie med tornadoer, men er normalt meget mindre i både udstrækning, intensitet og ikke mindst i ødelæggende virkninger. Normalt er de danske skypumper kun F0 tornadoer på Fujita skalaen, men de kan dog også være af størrelsen F1. Den kraftigste skypumpe der er observeret i Danmark, optrådte 11. februar 1962 nordvest for Holstebro, hvor ca. 100 bygninger blev beskadiget, 500 træer blev knækket eller revet op med rode i en plantage, og bygningsmaterialer blev transporteret over en strækning på 13 km.

Uvejret resulterede da også i omfattende ødelæggelser i flere dele af landet rapporterer flere aviser.

Nordjylland blev således ved 14-tiden tirsdag ramt af hagl på størrelse med bordtennisbolde, og det gik ud over biler, der var uheldigt placeret.

En lysmast i Aalborg Lufthavn blev ramt af et lyn, hvorved strømmen gik, skriver B.T.

Også trafikken fik det voldsomme vejr at mærke. Regnvejret gjorde, at bilisterne på E45 i Jylland kun kunne bevæge sig i sneglefart på den store hovedfærdselsåre og flere fly blev således også forsinket af uvejret.

Billeder fra uvejret

Stod du lige midt i centrum, det uvejret brød løs tirsdag, og tog du billeder af sceneriet? Så er du meget velkommen til at sende dine billeder elektronisk til DMI. Vi kan ikke love, at vi bringe alle billeder på vores website, men udvalgte billeder vil blive lagt på siden.

Af Bjarne Siewertsen DMI 19. juni 2002

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Billeder fra uvejret
 Øjenvidneberetninger
 Sverige og Tyskland også ramt
 Lyn og torden
 Lynnedslag
 Fujita's tornado-skala
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tørreste april
Kom i både i 1893 og 1974, hvor vi kun fik 3 millimeter på landsplan. Det er 38 millimeter under normalen.
spacer.gif
spacer.gif