Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
Her startede du Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Langvarigt regnvejr plager Storbritannien

Tre døgn med næste uafbrudt regn har skabt store problemer i Storbritannien. Heldigvis er der bedre vejr på vej i løbet af onsdagen.

De Britiske Øer har siden søndag haft besøg af det mest intense september-lavtryk i 30 år.

Nedbørmængderne har været betragtelige. Alene i går, tirsdag, faldt der mange steder hvad der svarede til den normale nedbør i hele september.

Ifølge det britiske meteorologiske institut, MetOffice UK, er der fortsat 20 til 40 millimeter regn i vente onsdag, med derefter ser det ud til at lysne. Der er dog fortsat flere end 70 lokale og regionale varsler om risiko for oversvømmelser; hovedsagligt mod nord.

Verdensvejr den 26. september 2012
Nedbørområder på DMI's verdensvejr. Lavtrykket der har sendt sine regntunge fronter ind over De Britiske Øer ses tydeligt.

Store konsekvenser

Regnen har sat digerne langs de mange store floder under pres, og det er blevet til talrige større og mindre oversvømmelser rundt om i landet.

I Morpeth i Northumberland måtte 40 beboere evakueres, da floden Wansbeck gik over sine ellers forhøjede bredder. Flere end 300 ejendomme står decideret under vand, skriver Sky News.

Den offentlige og private trafik er ligeledes påvirket med togaflysninger og oversvømmede veje. Onsdag er problemerne størst i det nordlige England og dele af Skotland.

Lavtrykket, der plager Storbritannien er det samme, som der der de seneste dag har sendt fronter ind over Danmark. Heldigvis for os, har nedbørmængderne her været begrænsede.

Af Niels Hansen, kommunikation@dmi.dk
© DMI, 26. september 2012.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Vejret undervejs på mobil.dmi.dk eller til iPhone eller Android
DMI's RSS-ikon-nyheder

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Solen i marts
Mest sol fik vi i 1943 med 200 timer og mindst i 1963 med 50 timer.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif