La Niña på retur
Den afkølende La Niña er formentlig på retur, vurderer WMO. Så bliver det varmere, siger klimaforsker.
Siden slutningen af 2007 har vejret i verden været præget af La Niña-fænomenet, som de seneste to år har lagt en dæmper på stigningen i de globale temperaturer. Det ændrer sig formentlig nu, vurderer FN’s organ for meteorologi og klima, WMO.
La Niña forventes at blive svagere over de næste par måneder, men det er ikke til at sige, om der udvikler sig en ny La Niña-situation, eller om det bliver til modstykket El Niño, hedder det i pressemeddelelsen fra WMO.
"Svækkes La Niña, så mærker vi det globalt," siger klimaforsker ved Danmarks Klimacenter, Martin Stendel. "Kigger vi på den globale temperaturkurve, så er effekterne af de seneste to års La Niña ret tydelige på samme måde som modstykket El Niño var det i 1998 - bare med modsat fortegn."
 Den globale temperaturudvikling fra 1850 til 2008. Data fra CRU.
"Så holder WMO’s beregninger stik, må vi forvente, at globaltemperaturen for 2009 igen begynder at kravle op og dermed følger tendensen fra de tidligere år," siger Martin Stendel.
WMO baserer sine resultater på historiske erfaringer samt dynamiske og statistiske modeller. Modellerne peger på, at La Niña formentligt svækkes over de næste par måneder.
La Niña og modsætningen El Niño er et koblet ocean-atmosfære fænomen, der hvert andet til syvende år udløser en kæde af vejrmæssige forandringer over store dele af kloden. I El Niño-år påvirker det varmere overfladevand i det tropiske, østlige Stillehav den globale temperatur. Det omvendte sker i La Nina-år. Her dominerer koldt overfladevand den tropiske del af det østlige Stillehav.
La Niña-hændelsen er karakteriseret ved at have en afkølende effekt på klimaet, og det er en naturligt forekommende 'klimaanomali'. Ligesom for El Niño har La Niña-fænomenet indflydelse på vejrforholdene på store dele af kloden, specielt i troperne. Men hvor El Niño har alvorlige konsekvenser for store befolkningsgrupper i kraft af tørke og oversvømmelser, er klimaændringerne i forbindelse med La Niña-fænomenet mere en forstærkning af de ”normale” forhold. Det betyder, at der falder mere regn, hvor der i forvejen kan forventes meget regn, og mindre regn hvor der i øvrigt sjældent falder store mængder regn. Der er dog undtagelser til denne regel, især over havområder.
Af Tina Larsen, tla@dmi.dk og Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk
© DMI, 25. februar 2009
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk DMI's -nyheder
|