Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
Her startede du Nyheder 2012
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Nordlys over Nuuk søndag

Søndag den 11 mats 2012 blev nordlys over Nuuk endnu engang fanget med kamera.

Nordlys over Nuuk søndag den 11. marts 2012. Foto Lars Poort.
Nordlys over Nuuk søndag den 11. marts 2012. Foto Lars Poort.

Nordlys over Nuuk søndag den 11. marts 2012. Foto Lars Poort.
Nordlys over Nuuk søndag den 11. marts 2012. Foto Lars Poort.

Kraftigt nordlys i Nuuk torsdag aften

De første billeder af nordlys fra solplet 1429 er tikket ind fra Nuuk. Vejret og månen giver desværre ikke de bedste betingelser for samme oplevelser i Danmark.

Den store mængde magnetiseret gas - CME'en (Coronal Mass Ejection) - fra det markante soludbrud natten til onsdag ankom til Jorden torsdag middag efter blot 1½ døgn undervejs. Effekten var en øjeblikkelig magnetisk storm, og det gav et usædvanligt smuk nordlys i Grønland torsdag aften.

Nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Billedet er taget mod vest ud mod indsejlingen til Godthåbsfjorden. Foto Toke Brødsgaard.
Nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Billedet er taget mod vest ud mod indsejlingen til Godthåbsfjorden. Foto Toke Brødsgaard.

Det var en første chok-front, der løb i forvejen og ankom midt på dagen den 8. marts. Denne front var magnetiseret nordrettet. Det betød, at de store virkninger kun viste sig omkring polerne. Qaanaaq (Thule) fik et udslag på omkring 10 grader, hvilket er meget, på kompasnålen ved chok-frontens ankomst.

I Danmark fik vi et ordentligt magnetisk 'hug' mellem klokken 07 og 08 dansk tid. Det blev registreringen fra Brorfelde på Sjælland.

Den hårde sol-protonstråling er stadig på et så højt niveau, at det lammer ACE-satellittens målinger. Styrken er aftagende, men vil formentlig først i løbet af nogle dage komme ned på et niveau, der ikke kan genere.

Ifølge Peter Stauning, forsker emeritus ved DMI, ventes den fulde magnetiske storm i løbet af natten mellem den 9. og 10. marts. Det giver gode chancer for nordlys over Danmark både denne og måske den følgende nat.

Nordlys over Danmark

Mange skyer og en næsten fuld måne kommer desværre til at lægge en dæmper på chancerne for at se nordlyset over Danmark.

"En koldfront skal passere landet i nat med mange skyer og lidt regn hist og her. Hvis der skulle nå at komme lidt huller i skydækket natten til lørdag, bliver det længst mod nord", fortæller vagthavende meteorolog Mogens Rønnebæk.

"Natten til søndag er der færre skyer, men klart bliver det ikke. Der bliver chancerne for kig til stjernerne og eventuelt nordlys størst mod nord og øst", slutter Mogens af.

Månen var fuld torsdag den 8. marts. Den er godt nok aftagende, men størstedelen af månen lyser endnu de kommende nætter. Lyset fra månen gør det vanskeligere at se eventuelt nordlys.

Nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Læg mærke til Jupiter og Venus, der lyser klart midt i billedet. Foto Toke Brødsgaard.
Nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Læg mærke til Jupiter og Venus, der lyser klart midt i billedet. Foto Toke Brødsgaard.

spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Foto Toke Brødsgaard.

Nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Foto Toke Brødsgaard.
Begge fotos nordlys i Nuuk torsdag aften den 8. marts 2012. Foto Toke Brødsgaard.

"Den 9. marts klokken fire dansk tid var der endnu et udbrud på Solen. Denne gang var styrken dog langt under udbruddet 7. marts, men det 'koger' stadig oppe på vores nærmeste stjerne," slutter Peter Stauning.

Af Lone Seir Carstensen, kommunikation@dmi.dk
© DMI, 9. marts 2012.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Vejret undervejs på mobil.dmi.dk eller til iPhone eller Android
Glatføre undervejs på din smartphone
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Massivt soludbrud på vej mod Jorden
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Tsunami:
Japansk ord for meget lange havbølger forårsaget af undersøiske jordskælv, vulkansk aktivitet eller tropiske cykloner.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif