Kyrill rammer Europa
Endnu en storm kom torsdag ind fra Atlanten. Danmark slap dog i denne omgang.
Torsdag bragte et lavtryk fra Atlanten storm til store dele af Nordvesteuropa.
Det hollandske meteorologiske institut KNMI udsendte en 'weeralarm' og det tyske DWD en 'Warnung vor extremem Unwetter'. Også Belgien og Frankrig længere mod syd samt England fik masser af vind.
Lavtrykket, som tyskerne døbte Kyrill, gav storm med vindstød af orkanstyrke til både den tyske og den hollandske Nordsøkyst og langt ind over land. Centrum af lavtrykket passerede stort set lige hen over Danmark, så vi undgik det værste.
 Tryk og vind i forbindelse med stormen Kyrill den 18. januar 2007 klokken 19:00 dansk normaltid.
Tyske meteorologer frygtede, at Kyrill kunne blive den værste orkan i Tysklands nyere historie med forhold som i det hårdt ramte Sønderjylland under decemberorkanen i 1999. De tyske myndigheder tog derfor alle forholdsregler for at undgå, at landet var uforberedt, som det var tilfældet med orkanen Lothar i 1999.
"For første gang i historien blev den tyske togdrift indstillet. Skinnerne lå tomme hen fra klokken 18 torsdag aften. Også luftfarten var hårdt ramt med 200 aflyste afgange alene fra Frankfurt," fortæller pressechef Claudia Ritsert-Clark fra den europæiske satellitorganisation EUMETSAT i Darmstadt.
Til trods for de mange forholdsregler omkom ti i Tyskland og yderligere 24 i England, Polen, Frankrig, Holland og Tjekkiet.
DMI's Kim Sarup har kigget på vinddata fra Europa og fortæller, at den kraftigste vind langs Nordsøen og Den Engelske kanal var omkring 30 m/s (stærk storm) med vindstød på over 41 m/s (fuld orkan). De kraftigste vindstød over land blev observeret i Tyskland og var på ca. 40 m/s.
Også det allersydligste Danmark fik Kyrills kraft at føle - om end ganske kortvarigt. Flere af DMI's stationer melder om vindstød på 33 m/s. Grænsen til orkan går ved 32,6 m/s. Rømø havde sågar en middelvind over ti minutter på 26 m/s omkring klokken 17.
Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk Redaktion Kate Søs Hansen, keh@dmi.dk © DMI, 18. januar 2007, opdateret den 19. januar.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's -nyheder
|