Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2013
Arkiv
 Nyheder 2012
 Nyheder 2011
Her startede du Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Julekalender 2012
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

København fik høvl af hagl

Kold luft i højden skabte tirsdag middag grobund for voldsomme byger over København.

Tirsdag lige over middag blev København passeret af flere kraftige byger med regn, hagl og torden.

"Den slags kraftige byger er ikke så usædvanlige om sommeren. Det er på denne årstid temperaturforskellen mellem jordoverfladen og den øvre atmosfære kan blive størst", siger meteorolog Erik Hansen til dmi.dk.

Maksimale intensiteter tirsdag den 15. juni 2010. Grafik Mikael Scharling.
Maksimale intensiteter tirsdag den 15. juni 2010. Kun ét punkt i det såkaldte grid (det lille, mørkeblå område på Amager) oplevede reelt skybrud. Grafik Mikael Scharling.

"Det var netop det, vi oplevede tirsdag, hvor et område med meget kold luft, med temperaturer helt ned til minus 30 grader i fem kilometers højde, drev ned over den Skandinaviske Halvø".

Meteorologerne kalder sådan et område for et kuldetrug.

Tirsdagens kuldetrug nåede frem til Skåne, netop som solen stod op og temperaturen begyndte at kravle opad. Solen varmede luften op ved jordoverfladen, så den steg til vejrs i store bobler, der hurtigt udviklede sig til kraftige tordenbyger.

"Bygerne fortsatte med at vokse i intensitet og udbredelse. Skytoppene nåede helt op i over ti kilometers højde, da de første byger passerede Øresund lige over middag,", fortæller Erik Hansen.

Han forklarer, at Øresund normalt virker som en dæmper på de svenske byger, men med en vandtemperatur på 14-15°C og den meget kolde luft i højden, har bygerne nærmere samlet flere kræfter på turen over Øresund.

I København oplevede mange, at det der startede som en kølig og overskyet dag, udviklede sig til skybrudsagtige tilstande med bulder og brag og kraftige haglbyger.

"En enkelt station ved Kastrup har faktisk registreret regulært skybrud. Vi taler om skybrud, når der kommer 15 millimeter nedbør eller mere på 30 minutter. Flere andre stationer har dog været tæt på", fortæller klimatolog Mikael Scharling fra DMI's Sektion for Data og Klima.

   Snedækket af store hagl. Foto Patrick Michael.
Fritidshjemmet Smilehullet på Amager, København, var fyldt med legende børn, da himlen pludselig åbnede for sluserne - og legepladserne druknede... først i regn, og herefter nærmest 'snedækket' af store hagl, skriver Patrick Michael.
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Bygerne dumpede dog ikke alene regn, men også en anseelige mængde store hagl. Mails til DMI antyder, at haglene er observeret op til glaskuglestørrelse. Så gør det rigtig ondt, når de rammer.

Hagl på Amager. Foto Camilla Eblinggard.
De kraftige haglbyger lod sig bedst opleve indefra, som Camilla Eblinggard gør det her.

Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk
© DMI, 16. juni 2010.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Tilmeld dig DMI's varsler om farligt vejr på SMS
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
DMI's RSS-ikon-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
 Værd at vide
 Meteorologisk leksikon
 Spørgsmål og svar
spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Vejrstation:
Et sted, hvorfra der foretages vejrobservationer.
spacer.gif

Få DMI Vejr på din smartphone

spacer.gif