Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
 Nyheder 2006
 Nyheder 2005
Her startede du Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Kan en bølge bremse en orkan?

Kan brydende bølger være med til at bremse en orkan? Det skal en gruppe amerikanske forskere kigge på.

De skræmmende, ødelæggende og til tider dødelige hurricanes rammer hvert år USA’s østkyst, og der foregår en intensiv forskning i at kunne forudsige disse hurricanes - eller tropiske orkaners - fremfærd og deres styrke, før de rammer land.

Senest har en gruppe oceanografer ved University of Rhode Island (URI) modtaget en bevilling fra USA’s National Science Foundation til at forske i emnet. Professor Isaac Ginis og hans kolleger skal undersøge, hvordan havets ruhedslængde og effekten af brydende bølger påvirker en tropisk orkan.

Nedre grænsebetingelse

”Ruhedslængden er en længdeskala, der beskriver havoverfladens ruhed. Havets ruhed, som skyldes bølger på overfladen, øges, jo mere det blæser,” forklarer Jacob Woge Nielsen fra DMI’s sektion for operationel oceanografi, og uddyber:

”Ruheden bestemmer den nedre grænsebetingelse for vinden: jo mere ru (dvs. jo større ruhedslængde), jo mere energi trækkes der ud af vinden. Det har betydning for, hvordan lavtryk udvikler sig; vinden bliver rettet mere ind mod lavtrykscenteret ved stor ruhed.”

Han bliver suppleret af forskningsleder Leif Laursen fra DMI’s sektion for meteorologi:

”I en fase af udviklingen kan den øgede ruhed faktisk intensivere orkanen. Men når orkanens energikilde, som er kondensationsvarme, begynder at slippe op, så bidrager den øgede friktion til at lavtrykket fyldes hurtigere op og svækkes.”

   Bølger
Ruuuuulll - og de gjorde det sgu!
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif
spacer.gif

Et tropisk lavtryk udvikler sig til en tropisk storm og videre til en tropisk orkan, når de rette betingelser - som for eksempel et varmt hav - er til stede. Men det kan du læse meget mere om i vores tema om Orkaner (Se Værd at vide-boksen).

Vejrmodeller

I vejrmodeller - også DMI's - er havets ruhed en funktion af vindhastigheder og bølger. Nogle modeller tager kun hensyn til vindstresset, der er en funktion af vindhastigheden. Tilsvarende har man en ruhedslængde for forskellige typer landoverflader (bjerge, ørken, by, ...) men de er konstante eller årstidsafhængige.

Når vindens styrke ændrer sig, så ændrer mønsteret af bølger, der bryder og dermed danner skum, sig også. Forskerne ved URI skal undersøge, hvordan de brydende bølger påvirker havets ruhed. Effekten af de brydende bølger skal, når den er undersøgt og testet, indgå som en parameter i den hurricane-prognosemodel, som National Hurricane Center bruger.

For som professor Ginis udtaler i pressemeddelelsen fra University of Rhode Island:

”Hurricanes er meget komplekse vejrsystemer, som påvirkes af mange parametre i atmosfæren, i havet og på land. Jo flere parametre, vi kan få ind i vores computermodeller, jo bedre bliver prognosesystemet.”

Af Bjarne Siewertsen, bsi@dmi.dk

DMI, 3. august 2004

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotKnastørt i København - pas på når du griller
24.05.2012
DotVarmebølge i København og Nordsjælland
24.05.2012
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Vejrmodeller
 Havmodeller
 DMI's tema om orkaner
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Jævndøgn:
Den ene af to dage på året, hvor Solen står lige over ækvator og nat og dag er lige lange. Normalt indtræffer jævndøgn den 21.marts og 23. september.
spacer.gif
spacer.gif