Juledrop på Grønland
Der er langt til nærmeste Netto for folkene på vejrstationen Danmarkshavn.
I Danmarkshavn landede årets sidste forsyningsfly den 26. oktober og næste fly kommer først den 8. februar 2006. Danmarkshavn er navnet på en bemandet vejrstation, der ligger på det fjerne og meget øde Germanialand i Nordøstgrønland.
"Derfor er det altid meget velkomment, når de får juleforsyningerne droppet med faldskærm fra et af luftvåbnets Hercules-fly", fortæller Palle Hansen fra Tele Greenland, som forestår den daglige drift af stationen på vegne af DMI.
 Vejrstationen Danmarkshavn. Og ja - det er isbjørne...
De otte mand, som overvintrer på stationen, fik onsdag den 14. december juletræ, frisk frugt, mælk, æg og ikke mindst julepost i tre bylter. Bylterne måler ca. 135x121x200 cm og må højest veje 1.000 kilo.
"Det danske luftvåbens egne fly var optaget andetsteds, så det svenske luftvåben udførte flyvningen. Sammen fly droppede også forsyninger til besætningen i Mestersvig og Sirius i Daneborg", siger Palle Hansen.
Begivenheden fik for øvrigt personalet til at digte nye vers til blandt andet 'Peters jul' og en række andre af julens kendte sange.
|