Vejr og vulkaner
At vulkaner påvirker vejr og klima er altså i dag et faktum, men at vejr og klima formentlig også påvirker forekomsten af vulkanudbrud på forskellige tidshorisonter er ret nyt. Men faktisk ser det ud til, at vejret direkte kan udløse et ventende udbrud.
Beviset finder forskerne i den dødsensfarlige kuppelvulkan Soufrière Hills på den vestindiske ø Montserrat, hvor et meget stort antal udbrud finder sted i forbindelse med kraftig regn.
Regnen siver ifølge teorien ned i revner og sprækker, hvor den bliver til damp ved mødet med den 800°C varme magma. Damp optager voldsomt meget mere plads end vand og trykket inde i kuplen stiger derfor. I visse tilfælde altså så meget, at den kollapser.
Man kan forestille sig en trykkoger, hvor låget ikke sidder tilstrækkeligt fast. Når trykket bliver højt nok flyver låget af, hvorved glohed damp og kogende vand slippes løs.
Årstider og vulkaner
Også årstidernes kommen og gåen har tilsyneladende en effekt på vulkanerne. Således er der på den nordlige halvkugle langt flere udbrud om vinteren end om sommeren. Og det er ikke bare gætværk - konklusionen er baseret på 3.200 vulkanudbrud i perioden 1700-1999.
|