Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
 Nyheder 2012
Arkiv
 Nyheder 2011
 Nyheder 2010
 Nyheder 2009
 Nyheder 2008
 Nyheder 2007
Her startede du Nyheder 2006
 Nyheder 2005
 Nyheder 2004
 Nyheder 2003
 Nyheder 2002
Tjenester
 Nyhedsbrev
 Temaer
 Artikler på tryk
 RSS-nyheder
Udenlandske
 NOAA's National Hurricane Center
 Earth Observatory (engelsk/NASA)

Tæt på sol- og varmerekord i september

Det har været smuk sensommer i september. Måneden har udsigt til top-3 placeringer både hvad angår sol og varme.

September 2006 kommer snublende nær den syv år gamle varmerekord fra september 1999. Den lyder på 16,2°C.

"Gennemsnittet for september er 16,4°C her tirsdag morgen og dagen holder niveauet", fortæller klimatolog John Cappelen.

I en gennemsnitlig september er temperaturen 12,7°C, så vi ligger altså lige nu er hele 3,7° over normalen.

"Til gengæld trækker de kommende dage ned i regnskabet, for der er et vejrskifte på vej. Vi slår ikke rekorden med mere end 0,1° og en tangering af de 16,2°C eller en temperatur lige under ser ud til at være det mest sandsynlige".

2006 kan faktisk hurtigt ende helt nede på 3. pladsen. Nummer to på listen lige nu er nemlig september 1949 med 16,1°C.

Solnedgang over Tollundmandens gravsted. Foto Harrieth Christensen.
Septembersolnedgang over Bøllingsø og Tollundmandens gravsted. Foto Harrieth Christensen.

Også på solsiden er der optræk til en rekord. Tirsdag morgen har Danmark som helhed haft omkring 180 soltimer siden 1. september. Rekorden er fra 2002 og lyder på 201 timer.

"Vi får en del timer mere på kontoen tirsdag. Spørgsmålet er så om der kan klemmes yderligere ca. 15 timer ud af de næste mere overskyede dage", slutter John Cappelen.

Der er mere om vejr og vejrrekorder i 'Værd at Vide'-boxen til højre.

For flere oplysninger kontakt DMI's Data- og klimainformation på 39 157 500 eller via web-mail.

Af Niels Hansen, nsh@dmi.dk
© DMI, 26. september 2006.

Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev
Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk
Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS
DMI's RSS-ikonLink-nyheder

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotTirsdag med 27,7 og skybrud
23.05.2012
DotVarm mandag i maj
22.05.2012
DotGræspollen i luften
22.05.2012
DotÅrets første sommerdag - opdateret
21.05.2012
DotSolformørkelse søndag - billeder fra New Mexico
21.05.2012
DotAlberto tyvstarter Atlantens cyklonsæson
21.05.2012
DotHøjt UV-indeks i Danmark, højere i Sydeuropa
19.05.2012
DotNyhedsbrevet giver det bedste og lidt til
17.05.2012
DotFlere
 Værd at vide
 Nyhed: Så går vi ind i vinterhalvåret (22. september)
 Nyhed: Sommer i september (11. september)
 Nyhed: Ind i efteråret - hvad har vi i vente? (1. september)
 Produkt: Regionaludsigterne
 Baggrund: Klimanormaler for Danmark
 Baggrund: Vejrekstremer i Danmark
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Bisole:
Optisk fænomen i form af lysende pletter på begge eller kun den ene side af Solen. Fænomenet skyldes lysets brydning i iskrystaller i højtliggende skyer.
spacer.gif
spacer.gif