Varmerekord i oktober
Oktober 2006 bliver endnu en rekordvarm måned i Danmark.
Middeltemperaturen for Danmark i oktober bliver 12,2°C. Det er 0,2° over den tidligere rekord fra 2001 og hele 3,1° over normalen. På 3. pladsen ligger 1995 med 11,4°C.
Den koldeste oktober i arkiverne er fra 1905, hvor måneden endte på iskolde 5,2°C. 7° lavere end i år!
Varmt hav og lavtryk
Årsagen til den varme oktober 2006 skal blandt andet findes i havet omkring os, hvor vandet stadig er forholdsvist varmt.
Når det blæser - og det har det gjort meget i oktober - så forhindrer varmt havvand temperaturen over land i at falde markant.
Samtidig har flere lavtryk pumpet lun luft op over os fra syd og sydvest i månedens løb.
 Fordelingen af middeltemperaturer i oktobre fra 1874 til 2006 med 0,1° interval. Jo højere søjlerne er, jo oftere er den bestemte temperatur forekommet. Den grønne søjle markerer den gældende klimanormal for oktober på 9,1°C (1961-1990).
Den højeste temperatur i oktober 2006 blev 21°C allerede den 1., men så sent som natten til fredag den 27. var det over 18°C på Lolland og Bornholm omkring midnat.
Månedens laveste temperatur blev minus 1°C på Bornholm natten til den 30.
Tredje varmerekord i et lunkent år
Med den nye oktoberrekord har der været hele tre temperaturrekorder i 2006. Først fik vi den varmeste juli siden målingerne begyndte i 1874 med 19,8°C: Juli gav også solrekord på hele 321 timer! Siden fulgte en rekordvarm september med 16,2°C - det samme som i september 1999.
 Temperaturerne de seneste 13 måneder (grønne søjler) sammenstillet med normaltemperaturen (gule søjler) samt højeste (røde søjler) og laveste (blå søjler) månedsgennemsnit. Klik på figuren for at se en større version.
Selv om det har været meget varmt over Danmark siden juni, så ser 2006 ikke ud til at skulle blive et rekordår. Vinteren var simpelthen for kold; først med en kold januar og siden med en meget vinterlig marts.
Indregnes normaltemperaturen for november og december så ender kalenderåret 2006 på 8,8°C. Det er 1,1° over normalgennemsnittet og 0,5° lavere end rekordåret 1990 med 9,3°C.
Sol og nedbør på det jævne
Nedbøren ud over landet i oktober ender på 120 millimeter eller noget over normalen, der lyder på 76 millimeter. Der er langt op til rekorden på 177 millimeter fra oktober 1967.
1967 var i øvrigt det år, hvor store dele af landet blev ramt af en orkan den 17 -18. oktober. Oktober 2006 har også haft stormvejr den 27. oktober, dog 'kun' med stormende kuling og vindstød af orkanstyrke ved Vestkysten.
Solen skinnede ud over landet lidt mindre end normalt - 82 timer mod normalt 87.
Der er meget mere om normaler og rekorder i 'Værd at Vide'-boxen til højre.
For yderligere information kontakt DMI's Data- og klimainformation på 39 157 500 eller via web-mail.
Af Stig Rosenørn og John Cappelen. Redaktion Niels Hansen, nsh@dmi.dk © DMI, 31. oktober 2006 - opdateret med endelige tal for soltimer og nedbør den 1. november.
Tilmeld dig DMI's ugentlige, elektroniske nyhedsbrev Mobile vejrudsigter, farvandsudsigter og nyheder på mobil.dmi.dk Vejrudsigter, varsler og radarbilleder som SMS og MMS DMI's Link-nyheder
|