Logo - link til forside 
 Vejret i Danmark og farvandene omkring Danmark.   Vejret i Grønland og farvandene omkring Grønland.   Vejret på Færøerne og farvandene omkring Færøerne.   Vejret og klimaet i hele verden.   Om DMI   Viden om Vejr, klima og oceanografi   Klimaet får gradvist større og større indflydelse på vores hverdag, efterhånden som vi tænker det ind i flere og flere af dagligdagen gøremål.   Havet omkring Danmark, Grønland og Færøerne, dets oceanografi og dets havis   Erhverv
Information
 Temaer
 Boglisten
 DMI-publikationer
 Leksikon
 DMI science seminars
 Forskningslederens klumme
Klimatemaer
 Drivhuseffekten
 Fortidens klima
 Fremtidens klima
Her startede du Klimaeffekter
 Klimapanel IPCC
 Klimamodeller
 Solen og klimaet
 Sæsonprognoser
Mere klima
 Artikler på tryk
 Klimacenter-rapporter
 Videnskabelige artikler

Energiforbrug og -forsyning

Stigende vintertemperaturer fører til reduceret opvarmningsbehov, mens stigende sommertemperaturer fører til øget behov for køling. En udfordring i fremtiden kunne derfor være at udnytte overskudsvarme fra kraftvarmeværker om sommeren til at producere køling.

Ændringer i vindmønstret kan påvirke potentialet for produktion af vind- og bølgeenergi. Dog er der risiko for, at møllerne oftere skal slå fra ved kraftig vind for at undgå skader.

Øget maksimal stormstyrke vil øge risikoen for strømsvigt, fordi el-ledninger falder ned. Kabellægning af el-distributionsnettet er dog fremskyndet efter decemberorkanen i 1999 og det forventes at være fuldt kabellagt omkring 2015.

Energi importeres og eksporteres mellem blandt andre de nordiske lande. Øget nedbør i for eksempel Vestnorge kan føre til mere vandkraftproduktion her og el-import til Danmark, mens tørke i andre dele af Skandinavien giver mulighed for dansk el-eksport.

Temaets indhold

Bygninger og anlæg
Veje og jernbaner
Energiforbrug og -forsyning
Vandforsyning

Kyster, havne og det åbne land
Land- og skovbrug
Fiskeri
Den vilde natur

Sundhed og velvære
Sikkerhed / Beredskab
Turisme og fritid

Klimaændringer på Færøerne
Klimaændringer i Grønland

Temaforside

Hent hele temaet som pdf

Nedgravning af elkabler. Foto Niels Hansen
El-ledninger falder ned, men efter decemberorkanen i 1999 er kabellægning af el-distributionsnettet fremskyndet, og det forventes at være fuldt kabellagt inden for de næste ti år. Foto Niels Hansen.

Hent hele temaet som pdf-fil

DMI, 8. september 2006
Tekst Anne Mette K. Jørgensen
Redaktion Niels Hansen,
nsh@dmi.dk

Sikker email til DMIOphavsret Privatlivspolitik  Send til en ven
Udskriv   English site   Kontakt DMI   Sitemap   Standard skrift Stor skrift   Send siden til en ven
 Varsler, varsel, vejrvarsel, varsel om farligt vejr
   Varsel markering Varsler om farligt vejr i Danmark
DotVarseldefinitioner
Gem og del med dine venner med Addthis
 Nyheder
DotSe januarvejret passere med sibirisk kulde til slut
12.02.2012
DotDa Danmarks værste skypumpe raserede ved Holstebro
11.02.2012
DotRadar ser isen i Kattegat
10.02.2012
Dot2011 blev varm - trods La Niña
10.02.2012
DotPositive temperaturer forude
10.02.2012
DotVandstanden bliver mere lokal
09.02.2012
DotSå vandt vi endnu en times dagslys
07.02.2012
DotFebruar-vejret i hus og have
06.02.2012
DotKort nyt
02.02.2012 10:32
DotFlere
 Værd at vide
 Ti myter i klimadebatten
 IPCC-rapport 2001 om virkninger af klimaændringer
 Den danske indberetning til Klimakonventionen
 Den danske klimastrategi
 Link: Klimatilpasning
 spacer.gif
 Fra leksikonnet
 Is:
Vand på fast form (frosset). Ferskvand fryser normalt ved 0°C. Vand der er flydende under 0°C betegnes som underafkølet.
spacer.gif